Akupunktur Nedir? Akupunktur Faydaları

Akupunktur Nedir? Akupunktur Faydaları nedir? Nasıl yapılır? akupunktur nedir ne işe yarar gibi detayları öğrenin ve bilgi sahibi olun.

Akupunktur faydaları arasında gebelik stresinin tedavisi, Parkinson hastalığının tedavisi, kemoterapide iyileşme, baş ağrısı ve migren tedavisi, kronik ağrının önlenmesi, uykusuzluğun tedavisi, esnekliğin arttırılması, enerji düzeylerinin arttırılması, alerjik reaksiyonların önlenmesi, kan basıncı düzeylerinin kontrol edilmesi ve sindirimin iyileştirilmesi yer alır.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur genel sağlığınızı önemli ölçüde artıran en eski Çin Tıbbı uygulamalarından biridir. 2,500 yıldan fazla bir süredir Çin geleneğinin bir parçası olmuştur ve zaman içinde gelişmiştir.

Bu uygulamada, eğitimli uygulayıcılar vücudunuzun belirli kısımlarına ince iğneler yerleştirir. Akupunktur hastalıkları, hafif ve şiddetli vücut ağrılarını ve psikolojik sorunları hafifletmek için idealdir.

Bu etkili sağlık yararları nedeniyle, Batı’da da popüler olmuştur.   Bu geleneksel Çin pratiği birçok kişi tarafından bilinse de, halen bazı insanlar tarafından tam anlamıyla bilinmemektedir. Hatta iğnelerin çok acı verdiğini düşünmektedirler. 

Vücudunuza küçük iğnelerin sokulmasına rağmen tedavinin ağrısız olması oldukça şaşırtıcıdır. Bu iğneler sağlığınıza olumsuz etki yapmadan, sizlere sağlık faydaları sağlar.

Çalışmalar ayrıca akupunkturun belirli hastalıklar ve depresyon gibi sağlık durumları üzerindeki faydalarını da ortaya koymuştur.  Akupunktur yaptırmayı düşünüyorsanız mutlaka deneyimli bir uygulayıcı tarafından yapılmasına dikkat ediniz.

İyi eğitimli bir uygulayıcı, sadece vücudunuza zarar vermeden süreci yürütmekle kalmaz, aynı zamanda steril iğneler de kullanır. Akupunkturun bu kısmı, kontamine iğnelerin kullanılması sizi ciddi sağlık risklerine maruz bırakabileceğinden önemlidir.

Akupunktur Faydaları Nelerdir?

Akupunktur Faydaları oldukça fazladır ve bu sağlık yararları sizleri şaşırtacak.

Gebelikte Stres Tedavisi

Hamilelik sırasında stres yaşanması doğal bir durumdur. Ancak stresin daha da kötüye gitmesini istemiyorsanız, akupunkturu düşünebilirsiniz. Yapılacak tedavi hormonları dengeler ve stres seviyelerini önemli ölçüde azaltır.

Pek çok kadın vücutlarında fiziksel ve duygusal gerginlik yaşar. Akupunktur hamilelikte yapılsa bile doğum sonrası da etkisini devam ettirir.

Depresyon, çoğu kadının hamilelik boyunca yaşadığı başka bir zihinsel sorundur. Bu depresyon durumu hem anneyi hemde bebeyi etkiler. Akupunktur da gebelikle ilişkili depresyon üzerinde olumlu etkiler göstermiştir.

Parkinson hastalığını tedavi eder

Parkinson hastalığı yaşa bağlı bir bilişsel bir hastalıktır. Talamus ve putamen gibi beynin belirli bölgelerindeki nöral yanıtı etkiler. Araştırmalarda  10 seans akupunktur tedavisi uygulanan Parkinson hastalığı olan hastalarda olumlu etkilerin görüldüğünü ortaya çıkarmıştır. Bu gelişmeler sonrası parkinson hastalarında yürüyüş, el yazısı, titreme, yavaşlama ve uyku gibi oluşan sorunlar azalmıştır. 

Kemoterapide iyileşmeyi destekler

Sağlık uzmanları, akupunkturun, kanser tedavilerinden kurtulmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmalara göre, akupunktur trombosit sayısını arttırır ve kemoterapi veya radyasyon tedavisi sonrası sağlıklı hücrelerin bozulmasını önler.

Akupunktur tedavisini tercih eden kanser hastalarında ağrı şiddeti azalmış ve yaşam kalitesinde artış gözlenmiştir. Ayrıca, bu geleneksel uygulama, kontrol edilemeyen bulantı gibi kemoterapinin olumsuz etkilerini azaltmada etkilidir.

Baş Ağrısı ve Migren

Baş ağrısı ve migrene eğilimli kişiler akupunkturu denemelidir. Çalışmalar, erişkinlerde sık görülen gerilim veya strese bağlı baş ağrısını tedavi etmenin ilaçla mümkün olmayacağını ortaya koymuştur. 

Bazen küçük migren atakları ortaya çıkarsa, akupunkturu düşünebilirsiniz. Eğitimli bir profesyonel, durumunuzu inceledikten sonra kaç seans istediğinizi size rehberlik edecektir.

Kronik Ağrıyı Önler

Omuz ağrısı, sırt ağrısı ve boyun ağrısı genç ve yaşlılarda yaygındır.  Yanlış bir pozisyonda oturmak veya egzersiz yapmak gibi pek çok faktör bu tür bir ağrının başlamasına yol açar. Bu durum sonrası acıyı hafifletmek için ilaçlara başlanıyor. 

İlaç ağrıyı geçici olarak ortadan kaldırır. Bununla birlikte, akupunktur bu acı için kalıcı bir çözüm olabilir. Bu geleneksel uygulama ayrıca, yaşlıları etkileyen artrit için etkili bir tedavidir. Sadece birkaç seans ilaç almadan bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Uykusuzluğu Önler

Uykusuzluk, hayatınızın kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir. Uykusuzluğu ruh sağlığınızı etkilemeden önce tedavi etmelisiniz. Akupunktur genel sağlığınızı iyileştirir ve uykusuzluğa neden olan faktörleri tedavi eder. 

Bitkisel çaylar birkaç saat uykuya neden olurken, uyku hapları bağımlılık yapabilir. Bu durumda, akupunktur yoluyla uykusuzluktan kurtulabilirsiniz. Bu geleneksel bir tedavidir, bu yüzden uykuya neden olan pek çok ilacın aksine, psikolojik sağlığınızı etkilemez.

Esnekliği Teşvik Ediyor

Rahat ve esnek vücut için akupunkturu tercih edebilirsiniz. Tedavinin küçük iğneleri, kasların içine doğru ilerler ve rahatlama hissi verir. Akupunktur, vücudunuzu esnek hale getirir ve hareket etmesi zor vücut bölgelerini hareket ettirmenize izin verir. Akupunkturunuz bittiğinde, daha derine uzanacak ve antrenmanınızdan en iyi şekilde yapacaksınız.

Enerji Düzeylerini Artırır

Yoğun yaşam tarzı ve telaşlı rutin, tükenmenin başlıca iki nedenidir. Enerjik bir beden olmadan, günlük görevleri yerine getirmek zordur. Bu durum aynı zamanda verimliliği de etkiler. Bu durumda, fiziksel ve zihinsel enerjinizi artırmak için bir şeye ihtiyacınız vardır.

Akupunktur hormonları dengeler ve sinir yollarını uyarır. Bu aktivite vücudunuzun enerjisini tutar, ağrıyı, sersemliği ve ruh halini iyileştirir. Akupunktur, üretken yaklaşım için fiziksel dayanıklılığı ve kapasiteyi arttırmak için ideal bir yoldur.

Alerjik Reaksiyonları Önler

Akupunktur seansları, vücudunuzun alerjenlerden korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık ve kendini iyileştirme yeteneğini artırır. Bu şekilde mevsimsel alerjiler hasara yol açamaz ve hava şartlarından bağımsız olarak sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. kupunktur ayrıca alerjik bir reaksiyonda sık görülen boğaz ağrısı, burun akıntısı ve kabarık gözler gibi çeşitli semptomları da kontrol eder.

Kan Basıncı Düzeylerini Kontrol eder

Birçok kimyasal ilaç sağlık üzerinde olumsuz etkiler yapar. Bu nedenle akupunktur gibi bütünsel uygulamaları tercih etmek vücudunuzu korumak için harika bir yoldur. Ayrıca akupunktur da kardiyovasküler sağlığınızı geliştirebilir. Uygulamanın düzenli seansları, kan basıncını düşürür ve sağlığınıza zarar vermeden kalp kaslarının işleyişini arttırır.

Sindirimi artırır

Akut gastrointestinal problemlerden, inflamatuar barsak hastalığı, safra taşı ve Crohn hastalığı gibi kronik hastalara kadar, akupunktur, her şeyi tedavi edebilir ve kısa sürede sindirimi düzenleyebilir.

Sonuç

Akupunktur gibi geleneksel uygulamalar, yıllardır insanların sağlığını geliştirmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalarda bu tedavilerin sağlık dostu tedaviler olduğu kanıtlanmıştır.

Düzenli akupunktur seansları kronik hastalıkların zayıflatıcı semptomlarını ortadan kaldırır. Bu tedaviyi uygulamayı düşünüyorsanız iyi bir araştırma yapmalısınız. Bu konuda sertifikalı bir akupunktur uzmanı tercih etmeye çalışın. Bilmediğiniz veya sertifikası olmayan kişilerin yapmış olduğu akupunktur tedavilerini asla tercih etmeyiniz.

Çok ciddi hastalık belirtileriniz varsa, mutlaka önce doktora gidiniz. Akupunkturun tedavisi daha çok ilaçla tedavisi olmayan ağrılar ve belirtiler içindir.

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir