B12 Vitamin Eksikliği Nedenleri ve Belirtileri

Çok yaygın durumlardan biri olan B12 vitamin eksikliği nedenleri ve belirtileri hakkında bilgi sahibi olun. Ayrıca b12 vitamini eksikliği ne yemeli, b12 vitamin eksikliği hangi hastalıklara yol açar, b12 vitamin eksikliği ne iyi gelir, kansızlık ve b12 eksikliği belirtileri, b12 vitamini kaç olmalı gibi detayları öğrenin.

B12 vitamin eksikliği yaygın bir durumdur ve kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini suda çözünebilen önemli vitamindir. Özellikle kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında ve DNA’nın üretilmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca sinir sisteminin doğru çalışmasına da yardımcı olur. Bir yetişkin günde ortalama 2.4 mikrogram B12 vitamini almalıdır. Vücut tarafından B12 vitamini üretilemez bu yüzden gıda ve B12 takviye ilaçlarından destek alınmalıdır.

B12 vitamini, et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünlerinde bolca bulunur. Bununla birlikte, bazı ekmek ve bitkili gıdalarda B12 vitaminleri de bulunabilir. Son dönemlerde yaşlı insanlarda B12 vitamin eksiliği artmış durumdadır. Eğer B12 vitamini yönünden zengin gıdaları bolca tüketmiyorsanız, bu vitaminin eksikliği sizde de olabilir.

B12 vitamin eksikliği riskini taşıyanlar:

 • Yaşlılar
 • B12 vitamini emen bağırsak ameliyatı geçirenler
 • Sık vegan diyeti uygulayan kimseler
 • Mide rahatsızlığı için uzun süreli antiasit ilaçları alan kişiler

B12 vitaminin eksiliğinin tam belirtilerinin ortaya çıkması zaman alabilir ve bunu teşhis etmek çok olay değildir. Bazı durumlarda B12 vitamin eksikliği, folat eksikliği ile de karıştırılabilir.

Düşük olan B12 vitamin seviyesi, folat seviyenizi de etkileyebilir ve bu durumda folat eksikliği de meydana gelebilir. Aslında B12 vitamin eksikliğini ortadan kaldırdığınız zaman varsa folat eksikliği sorunu da ortadan kalkacaktır.

B12 vitamin eksikliğinin belirtilerini ve nedenlerini öğrenelim:

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri

 • Ellerde, ayaklarda garip hisler, uyuşukluk ve karıncalanma
 • Yürüme zorluğu (denge problemleri)
 • Anemi
 • Şişmiş, iltihaplı dil
 • düşünme ve muhakeme zorluğu (bilişsel zorluklar) veya hafıza kaybı
 • Zayıflık
 • Yorgunluk
 • Kabızlık
 • Dikkat Dağınıklığı
 • Çarpıntı, Hızlı nefes alıp vermek

Erken teşhis ve tedavi önemlidir. Harvard’a bağlı Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde klinik beslenme şefi olan Dr. Bruce Bistrian ”B12 eksikliği tedavi edilmezse, ciddi nörolojik problemlere ve kan hastalıklarına neden olabilir” diyor.

Soluk ve Rengi Olmayan Cilt

B12 vitamin eksikliği olan kişilerin cilt renkleri genellikle solgun gözükebilir veya göz bebeklerinde sarı bir leke olabilir, bu durumda sarılık ortaya çıkabilir. Bu durumun nedeni, B12 vitamin eksikliğinin kırmızı kan hücrelerinin üretime olumsuz etki yapmasından dolayıdır. Kırmızı kan hücreleri üretemeyen vücut kendi rengini ortaya çıkaramaz.

B12 vitamini kırmızı kan hücrelerini ve DNA üretmede temel rol oynar. B12 vitamini olmadan hücreler bölünemez ve eksik kalır. Bu durumda kemik iliğinizde üretilemeyen kırmızı kan hücreleri anemi hastalığına neden olur.

Büyük ve kırılgan olan kırmızı kan hücreleri kemik iliğinizden ve dolaşım bölümünüzden içeriye giremeyecek kadar büyük olduğu için vücutta çok sayıda kırmızı kan hücresi dolaşmaz ve vücut soluk bir görünüm alır.

Kısaca: B12 vitamin eksikliğiniz varsa, cildiniz soluk ve sarı bir biçimde gözükebilir.

Zayıflık ve Yorgunluk

Zayıflık ve yorgunluk B12 vitamin eksikliğinin en yaygın belirtilerinden biridir. B12 vitamin eksiliği sonucunda vücut yeterince kırmızı kan hücresi üretemediğinden oksijen miktarı yeterince tüm vücuda dağılmaz bu durumda zayıflık ve yorgunluk ortaya çıkar.

Kısaca: B12 vitamin eksikliği olduğu zaman vücudunuz etkin bir oksijen miktarı üretemez, bu durum sizi yorgunluğa ve zayıflığa doğru götürür.

Glossit ve Ağız Ülseri

Glossit iltihaplı bir dil hastalığıdır. Glossitiniz varsa, diliniz renk ve şekil değiştirir, dilinizde acı verici, kırmızı bir şişlik meydana gelir. İltihap aynı zamanda dilinizi düz pürüzsüz haline getirir bu durumda yemeklerden tat alamazsınız. Bu hastalık acı vermekle kalmaz, konuşma düzeyinizi de etkiler.

Araştırmalar, uzun düz lezyonları olan şişmiş ve iltihaplı bir dilin, B12 vitamin eksiliğinden kaynakladığını göstermektedir. Ayrıca B12 vitamin eksikliği olan kişiler ağız ülserleri, dillerinde yanma ve kaşıntı gibi ağız kaynaklı belirtilerle karşılaşabilirler.

Kısaca: Şişmiş ve kızarmış bir dil B12 vitamin eksikliğinin erken belirtilerinden biri olabilir. Bu durum glossit olarak bilinir.

Nefes Darlığı ve baş dönmesi

B12 vitamin eksikliği ile anemi hastalığına yakalanırsanız, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni vücudunuzun hücrelerine yeterli oksijen almak için ihtiyaç duyduğu kırmızı kan hücrelerinin üretilememiş olmasındadır. Ancak bu belirtilerin birçok nedeni olabilir bu yüzden nefes darlığı hissettiğinizde mutlaka doktora gidiniz.

Kısaca: B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan anemi, bazı insanlarda nefes darlığı ve baş dönmesi gibi belirtilere neden olabilir. Bu durum vücudun hücrelerine yeterince oksijen taşıyamamasından kaynaklanıyor.

Bulanık Görme

B12 vitamin eksiliğinin bir başka belirtisi de bulanık ve bozulmuş bir görme alanıdır. B12 vitamin eksikliği tedavi  edilmediği taktirde gözünüze giden optik sinirde sinir sistemi hasarı ile sonuçlanabilir. Hasar, gözünüzden beyninize giden ve vizyonunuzu bozan sinir sinyalini bozabilir. Bu durum optik nöropati olarak bilinir. Bu durum her ne kadar insanı korkutsa da B12 vitamini takviyesi ile tersine çevrilebilir.

Kısaca: Nadir bir durum olsa da, B12 vitamin eksikliği optik sinir sistemini etkileyerek görme bozukluklarına neden olabilir. Bu durumda bulanık görme ortaya çıkar.

Yüksek Ateş

B12 eksikliğinin çok nadir belirtilerinden biri de yüksek ateştir. Bunun nedeni belli değildir, ancak bazı B12 eksikliği bulunan hastalar tedavi olduktan sonra yüksek ateşleri normale düşmüştür. Bununla birlikte yüksek ateş sadece B12 eksikliğine bağlı bir durum değildir.

Kısaca: Çok nadir bir durum olsa da, B12 vitamin eksikliği yüksek bir sıcaklığa neden olabilir.

Hareket Kısıtlılığı

Eğer B12 eksiliği tedavi edilmezse, sinir sisteminde hasar oluşabilir ve yürüdüğünüzde hareket haline geçeceğiniz de bu durum engelleyebilir. Dengenizi ve koordinasyonunuzu etkileyebilir ve ani düşüşler yaşayabilirsiniz. Bu belirti genellikle 60 yaşının üzerindeki kişilerde yaygın olarak görülmektedir. Bununla birlikte bu durum tedavi edildiğinde hareketlilik kısıtlaması tedavi edilebilir. Sadece yaşlılarda meydana gelebilecek diye bir durum yoktur, aynı zamanda gençlerde de bu belirti ortaya çıkabilir.

Kısaca: Uzun süreli tedavi edilmeyen B12 vitamin eksikliği sinir sisteminizde hasara neden olabilir. Bu durumda hareket yeteneğiniz kısıtlanabilir.

B12 Vitamin Eksikliğinin Nedenleri

B12 vitamin eksiklikliği genellikle yetersiz beslenmeden kaynaklanır. B12 vitamini yönünden zengin olan gıdaları tüketmeyen insanlarda sıklıkla ortaya çıkıyor.

B12 vitamini yönünden zengin gıdalar

Et, Balık, Süt, Yumurta, Tereyağı, Peynir, Sür ürünleri

 • Vejetaryenler bu ürünleri tüketmediği için B12 eksikliği ortaya çıkabilir.
 • Ağır alkol tüketimi
 • D vitamini eksikliğinde B12 emilimi yaşanır ve B12 vitamin eksiliği ortaya çıkar.
 • Diyabet ilacı kullananlarda  B12 vitamini eksikliği görülebilmektedir.
 •  Mide ve bağırsak cerrahisi sonrasında yetersiz emilim ortaya çıkabilir. Crohn hastalığı gibi inflamatuvar bağırsak hastalıklarında ortaya çıkabilir.

Sonuç

B12 vitamin eksiliği çok yaygın bir durumdur. Çeşitli nadir belirtilerinden dolayı teşhis etmek zorlaşabilir. Bu belirtilere sahipseniz vakit kaybetmeden doktora gidiniz. Çoğu insan B12 eksikliğini, B12 yönünden zengin gıdaları tüketerek gideriyor.

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir