B12 Vitamini Faydaları Nelerdir? İnanılmaz Faydaları

B12 vitamini faydaları sizi çok şaşırtacak. Suda çözünün bir vitamin olan B12 çeşitli sağlık faydaları sağlar ve sizi hastalıklardan korur.

B12 vitamini vücut için çok gereklidir. Çok gerekli olduğunu B12 vitamini eksikliği başlığını okurken daha net öğreneceksiniz. Yapılan araştırmalar B12 vitamini eksikliğinin, Güney Amerika ve Afrika gibi dünyanın fakir bölgelerinde en yaygın sağlık sorunu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ancak üretemediği önemli bir vitamindir.

B12 vitamini vücudun çeşitli kısımlarıyla birlikte ruh halini, enerji düzeylerini, bilişi ve hafızayı olumsuz etkiler. Ayrıca vücut aşırı adrenalin ürettiğinde azaltmaya yardımcı olup, yorgunluğa iyi gelir.  Ayrıca, enzim üretimi, hormonların salgılanması ve kardiyovasküler ve sinir sisteminin düzenlenmesi için zorunlu olan DNA sentezi süreci gibi çeşitli metabolik işlemleri yerine getirir.

B12 vitaminin vücuttaki önemli rolünden dolayı herhangi bir B12 vitamin eksikliği durumunda ağrılı ve rahatsız edici semptomlar şeklinde ortaya çıkar. Bunlar arasında kolayca yorgunluk hissi ve depresyon gibi duygudurum bozuklukları belirtileri sayılabilir. B12 vitamin eksikliği kan testiyle kolayca belirlenebilir. B12 vitamini, çoğunlukla hayvanlardan elde edilen gıdalarda bulunur. B12 vitamini yönünden zengin gıdaları tüketirsek B12 vitamini faydalarından kolayca yararlanabiliriz.

B12 Vitamini Faydaları

B12 vitamini, enerjinizi artırarak, hafızanızı iyileştirerek ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Kırmızı Kan Hücresi Oluşumuna Katkı Sağlar ve Anemiyi Önler

B12 vitamini vücudunuzun kırmızı kan hücresini üretmeye yardımcı olur. B12 vitamin eksikliği kırmızı kan hücresinin oluşmasında azalmaya neden olur ve kırmızı kan hücrelerinin gelişimini yavaşlatır. Sağlıklı kırmızı kan hücreleri küçük ve yuvarlak iken, B12 vitamin eksikliğinde kırmızı kan hücreleri daha büyük ve oval hale gelirler. Daha büyük ve düzensiz olan kırmızı kan hücreleri kemik iliğinden kan dolaşıma geçemez ve bu durum megaloblastik anemiye neden olur.

Anemi olduğunuzda vücudunuzun hayati organlarına yeterince alyuvar taşınmaz ve bu durum yorgunluk ve halsizlik gibi durumlara yol açar.

Kısaca: B12 vitamini, kırmızı kan hücresi oluşumunda rol oynar. B12 vitamini seviyeleri çok düşük olduğunda, kırmızı kan hücrelerinin üretimi değişerek megaloblastik anemiye neden olur.

Doğum Kusurlarını Önleyebilir

Sağlık bir hamilelik için B12 vitamin seviyeleri çok önemlidir. Yapılan çalışmalar bebeğin anne karnında gelişimi için yeterli miktarda B12 vitamini alımının önemini göstermiştir. Hamileliğin başlangıç safhasında B12 vitamini eksikliği nöral tüp defektleri gibi doğum kusurları riskini artırabilir. Ayrıca B12 vitamin eksikliği prematüre doğum veya düşük yapma riskini artırabilir.

Yapılan bir çalışmada hamile olan kadınlardan B12 vitamin seviyesi 250 mg / dL’den düşük olanların düşük yapma oranının 3 kat daha fazla olduğu bulunmuştur.

Kısaca: Sağlıklık bir hamilelik için uygun B12 vitamin seviyesi çok önemlidir. Bebeklerde beyin ve omurilik gibi doğum kusurlarını önler.

Kemik Sağlığını Destekler ve Osteoporozu Önleyebilir

Yeterli B12 vitamin seviyeleri kemik sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir. 2.500’den fazla yetişkinde yapılan bir çalışmada, B12 vitamini eksikliği olan kişilerin normal kemik yoğunluğunun düşük olduğu saptanmıştır. Azalmış mineral yoğunluğuna sahip kemikler zaman içinde hassas ve kırılgan hale gelebilir ve bu da osteoporoz riskini artırır. Başka bir çalışmada özellikle kadınlarda düşük vitamin B12 seviyeleri ile zayıf kemik sağlığı ve osteoporoz arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıkmıştır.

Kısaca: B12 vitamini kemik sağlığınız için hayati bir rol oynayabilir. Bu vitaminin düşük kan seviyeleri, artmış osteoporoz riski ile ilişkilidir.

Makula Dejenerasyon Riskinizi Azaltabilir

Makula dejenerasyonu temel olarak merkezi görüşünüzü etkileyen bir göz hastalığıdır. Yeterli B12 vitamini düzeylerinin korunması, yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskini önlemeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar, B12 vitamini takviyesinin, kan dolaşımınızda bulunan bir tür amino asit olan homosistein miktarını azaltabileceğine inanıyor. Yükselmiş homosistein düzeyleri, yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskinin artması ile ilişkilidir.

40 yaş üstü 5.000 kadının katıldığı bir çalışmada, B12 vitamini ile bu riskin azaldığı görülmüştür. Yedi yıl boyunca B12 vitamin takviyesi alan insanlarda her geçen yıl Makula Dejenerasyon riski azalmıştır.

Kısaca: Yeterli B12 vitamin seviyeleri, kanınızda homosistein seviyelerini azaltır. Bu yaşa bağlı makula dejenerasyonunun gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Depresyon ve Depresyon Belirtilerini Tedavi Edebilir

B12 vitamini ruh halinizi geliştirebilir.  B12 vitamininin ruh hali üzerindeki etkisi henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, bu vitamin, ruh halini düzenleyen bir kimyasal olan serotoninin sentezlenmesi ve metabolize edilmesinde hayati bir rol oynamaktadır. Bu nedenle B12 vitamin eksikliği depresif duygudurum bozukluklarına neden olabilir. Yapılan çalışmalarda depresyon belirtileri görülen insanlara B12 vitamin takviyesi verilmiş ve o insanlarda depresif belirtiler azalmıştır.

Kısaca: Duyguları düzenleyen bir kimyasal olan serotonin üretimi için B12 vitamini gereklidir.  B12 vitamini takviyeleri, mevcut bir eksikliği olan kişilerde ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Nöronların Kaybını Önleyerek Beyine Faydalı Olur

B12 vitamin eksikliği özellikle yaşlılarda hafıza kaybı oranını artırır. B12 vitamini beyinde nöronların azalmasına ve sürekli hafıza kaybına neden olan beyin atrofisini önlemede rol oynayabilir. Yapılan bir çalışmada,  B12 vitamini ve omega-3 yağ asidi takviyeleri zihinsel gerilemeyi yavaşlattığını ortaya koymuştur. B12 vitamini takviyelerinin hafıza ve bilişsel işlev üzerindeki etkisine dair sağlam sonuçlar çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kısaca: B12 vitamini, beyin atrofisini ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Enerji Desteği Verir

Tüm B vitaminleri vücudunuzun enerji üretiminde önemli bir rol oynarlar. B12 vitamini suda çözünebildiğinden, vücudunuz fazla miktarda depolayamaz. Fazla B12 vitamini idrar yoluyla dışarı atılır. B12 vitamini eksikliğinin en sık görülen erken belirtilerinden biri, yorgunluk veya enerji eksikliğidir.

Kısaca: B12 vitamini vücudunuzda enerji üretimine katkı sağlar. Takviye alarak enerji düzeylerinizi artırabilirsiniz.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Amino asit homosisteinin yüksek kan düzeyleri, kalp hastalığı riskinin artmasına bağlanmıştır. B12 vitamini açısından önemli derecede eksikseniz, homosistein düzeyleriniz yükselir. Çalışmalar, B12 vitamininin homosistein düzeylerini azaltmaya yardımcı olduğunu, bu da kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini göstermiştir.

Kısaca: B12 vitamini, kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkili bir tür amino asit olan kan homosisteinini azaltabilir.

Sağlıklı Saçlar, Cilt ve Tırnaklar

B12 vitamininin hücre üretimindeki rolü göz önüne alındığında, sağlıklı saç, cilt ve tırnakları desteklediğini söyleyebiliriz. Düşük B12 vitamin seviyeleri hiperpigmentasyon, tırnak renklenmesi, saç değişiklikleri, vitiligo (yamalardaki cilt rengi kaybı) ve açısal stomatit (iltihaplı ve çatlamış ağız köşeleri) dahil olmak üzere çeşitli dermatolojik belirtilere neden olabilir. B12 vitamin takviyesi alanlarda dermatolojik semptomların iyileştiği görülmüştür.

Kısaca: Yeterli miktarda olan B12 vitamin seviyesi  saçınız, cildiniz ve tırnaklarınız için önemlidir. Ancak zaten sağlıklıysa, B12 vitamin almanıza gerek yoktur.

B12 Vitamin Eksikliği Riski Olanlar

 • Yaşlı insanlar
 • Crohn hastalığı veya çölyak hastalığı gibi gastrointestinal rahatsızlıkları olan kişiler
 • Bariatrik cerrahi veya barsak rezeksiyonu cerrahisi gibi gastrointestinal cerrahi geçirenler
 • Vejeteryanlar
 • Kan şekeri kontrolü için metformin alan kişiler
 • Kronik mide ekşimesi olanlar

Birçok yaşlı erişkinde, midede hidroklorik asit sekresyonu azalır ve B12 vitamini emiliminde bir azalmaya neden olur. Vücudunuz B12 vitamini yönünden zorluk çekiyorsa doktorunuz size yardımcı olacaktır. B12 vitamini sadece hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunur.Sağlıklı ve çeşitli bir diyet yapıyorsanız, B12 vitamini eksikliğinin önlenmesi kolaydır.

B12 Vitaminin Yan Etkileri, Zararları

B12 vitamini bazı durumda zararlı hale gelmektedir. Yan etkileri hakkında bilgi sahibi olun.

 • Hamilelik ve emzirme: B12 vitamini yeterli miktarda alındığında hamile ve emziren kadınlar için güvenilirdir. Hamile kadınlar için önerilen  miktar günde 2.6 mcg’dir. Emziren kadınlarsa günde en fazla 2.8 mcg almalıdır. Daha fazla miktarda B12 vitaminini tüketmeyiniz.
 • Cerrahi sonrası stent yerleştirilmesi : Koroner stent alındıktan sonra B12 vitamini, folat ve B6 vitamini kombinasyonundan kaçınılmalıdır. Bu kombinasyon kan damarı daralma riskini artırabilir. 
 • Kobalt veya kobalamine karşı alerjiniz veya duyarlılığınız varsa: Bu rahatsızlığınız varsa B12 vitamini kullanmayın.
 • Leber hastalığı, kalıtsal bir göz hastalığı:  Bu hastalığa sahipseniz B12 vitamini alırken dikkatli olunuz. Aksi taktirde optik sinirlere zarar verir, körlüğe bile neden olabilir. 
 • Anormal kırmızı kan hücreleri (megaloblastik anemi) : Megaloblastik anemi bazen B12 vitamini ile tedavi edilerek düzeltilir. Ancak bazı durumlarda yan etkilere neden olabilir. anemi hastalığına sahip kişiler doktor kontrolü olmadan B12 vitamin takviyesi almamalıdır.

Sonuç

B12 vitamini faydaları Birçok bedensel fonksiyondan sorumludur ve büyük doğum kusurlarını önleyerek, kemik sağlığını destekleyerek, ruh halini iyileştirerek ve sağlıklı bir cilt ve saç sağlayarak, sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. Diyetiniz boyunca yeterli B12 vitamini almanız çok önemlidir. Ancak, yeteri kadar almayı veya emilmeyi etkileyen bir durumunuz varsa, B12 vitamin takviyesi alabilirsiniz.

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir