11 0

Buchu Nedir? Buchu Faydaları Nelerdir?

Buchu nedir, Buchu faydaları hakkında bilgi sahibi olun. İlk kez duyduğunuz bu bitkinin faydalarını öğrenme zamanı geldi. Buchu zararlarını da öğrenin.

Buchu kelimesi size aşina olmayabilir, ancak bu bitki sağlığı için bir dizi geleneksel ve modern uygulamaya sahiptir.

Buchu Nedir?

Bu yerli Afrika çiçekli çalı, yağlı görünümlü yaprakları ve pembe veya beyaz küçük, yıldız şeklindeki çiçekleri ile tanınabilir. Bu bitki sadece bir böcek ilacı olarak kullanıldığı ve geleneksel tıbbın yüzyıllar boyunca kullanıldığı Güney Afrika’da yetişir . Yapraklarından elde edilen çay , biberiye ve nane notalarıyla kuvvetli bir şekilde aromatiktir.

Buchu Faydaları Nelerdir?

İnanılmaz sağlık faydalarına bir bakalım.

 • İdrar yolu enfeksiyonlarını (ÜSİ) ve böbrek enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan popüler bitkidir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi etmek, prostat enfeksiyonlarını temizlemek ve gut azaltmak için ağızdan da alınabilir.

 • Buchu yapraklarında bulunan anahtar flavonoidlerin ikisi diosmin ve hesperidin’dir. [2] Hemoroidlerin tedavisinde etkilidirler . 
 • Hesperidin’in hipertansiyon tedavisinde de etkili olduğu bulunmuştur.
 • Geleneksel Afrika tıbbında, bu bitki iktidarsızlık ve düşük sperm sayısını tedavi etmek için kullanılır.
 • Premenstrüel sendromun popüler bir tedavi şeklidir , çünkü şişkinliği, özellikle de yüksek tansiyon ve konjestif kalp yetmezliğinin neden olduğu şişkinlik türlerini rahatlatır .
 • Antioksidan açısından zengindir .
 • Yüksek biyoflavonoid konsantrasyonu kolesterolün oksidasyonunu engelleyebilir.
 • Bu bitki uyarıcı ve diüretik ve antienflamatuar gibi davrandığından, özellikle hangoversleri hafifletmek için kullanılır.
 • Doğal bir antiseptik krem veya buchu içeren losyon  iyileşme egzama ve sedef hastalığı tedavisinde kullanılır.
 • Bitkideki aktif bileşenlerin, artrit ve romatizma gibi iltihaplarla uyarılan hastalıklardan doku hasarına neden olan monositleri kapatabildiği ve kasları egzersizle ilişkili hasarlardan koruyabileceğine inanılmaktadır.
 • Kan şekerini düzenler ve kan basıncını azaltır.

Kullanımları

Kullanımlarına bir göz atalım.

 • Buchu, yapraklardan yapılmış bir çay olarak içilir, ama aynı zamanda bir öz ve tentür olarak da kullanılır.
 • Buchu , hem lezzetli hem de etkili olan çok popüler bir tıbbi brendi haline getirilebilir.

Dikkat: Hamile kadınlar veya emzirenler bu bitkiyi kullanmaktan kaçınmalıdır,  çünkü tehlikeli adet kanamasına neden olabilir. Buchu kullanıldığı an ilaçlarla etkileşime girerek tehlikeli adet kanamaları oluşturabilir. Buchu fazla alındığında mide ve böbrekleri tahriş edebilir veya ciddi durumlarda karaciğerde hasara neden olabilir.

Yan Etkileri

Buchu bilinçsiz kullanıldığı taktirde yan etkilere neden olabilir.

Kanama Bozuklukları: Buchu kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve kanamayı artırabilir. Teorik olarak, buchu, kanama bozukluklarını daha da kötüleştirebilir.

Böbrek enfeksiyonları: Bazı insanlar böbrek enfeksiyonları için buchu kullansa da, sağlık uzmanları bunu önermiyor.

Karaciğer sorunları: Çok miktarda buchu, sağlıklı insanlarda bile karaciğer sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, karaciğer sorunları olan insanlar buchu tüketmemelidir. Çok miktarda alınan buchu karaciğer sorunlarını daha da kötü hale getirebilir.

İdrar yolu iltihabı: İdrar yolunda ağrı ve şişlik varsa buchu kullanmayın.

Cerrahi:  Buchu kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Ameliyat sırasında ve sonrasında kanama riskini artırabileceği konusunda bazı endişeler vardır. Ameliyat olacaksanız ameliyattan 2 hafta önce buchu kullanmayı bırakmalısınız.

Buchu Dozu

Buchu’nun uygun dozu kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda buchu için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi bulunmamaktadır. Doğal ürünlerin her zaman mutlaka güvenli olmadığını ve dozajların önemli olabileceğini unutmayın. Ürün etiketlerindeki ilgili talimatlara uyduğunuzdan emin olun ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanınıza danışın .

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir