8 0

Cevizin Faydaları, Ceviz Suyunun Faydaları

Cevizin faydaları ve zararları, cevizin faydaları maddeler halinde, taze cevizin faydaları, cevizin beyne faydası, ceviz suyunun faydası gibi başlıkları öğrenin ve cevizler hakkında bilgi sahibi olun.

Bu yazımızda cevizin faydaları hakkında bilgiler vereceğiz, günlük hayatta herkesin bildiği bu harika yiyeceğin faydaları çoktur.  Bu bilgiler arasında taze cevizin faydaları da eklidir. Ayrıca ceviz suyunun faydaları hakkında da bilgiler yazacağız. Cevizler çok besleyici yiyeceklerdir. Günde bir avuç ceviz yemek bile çoğu hastalıktan sizler korur.

Cevizler sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller sunar. Düzenli ceviz tüketildiğinde vücut sağlığınız hem korunmuş olur, hemde vücut için gerekli olan vitaminler ve mineraller sağlanmış olur. Cevizlerin sağlık yararları arasında LDL (kötü) kolesterolün azaltılması, inflamasyonun önlenmesi, metabolizmada iyileşme , kilo yönetimi ve diyabetin kontrolünün sağlanması sayılabilir. Cevizler özellikle beyin sağlığına yararlıdır ve beyin çalışmasını düzenler, dengeli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca kanserin yavaşlamasına da yardımcı olur.

Cevizler cilt ve vücut için gerçekten harikadır. Birçok makyaj ve cilt bakım markası, cevizin besin zenginliğinden yararlanıp ,ürünlerin cevizleri kullanıyor. Ceviz saçlar içinde sağlıklıdır, birçok şampuan markası cevizi saçları sağlıklı ve parlak tuttuğu için ürünlerinde kullanmaktadır.

Ceviz Nedir?

Cevizler Juglans cinsinin ağaçlarından yenilebilir tohumlardır. Bunlar ceviz ağacının yuvarlak, tek tohumlu meyveleridir.  Cevizlerin meyvesi ve çekirdeği, kalın, yenmez bir kabuk içinde bulunur. Cevizler lezzetli bir tat ve gevrek bir dokuya sahiptir, bu yüzden çerezlerde , keklerde , granolada , tahıllarda , enerji çubuklarında ve popüler muzlu cevizli ekmeklerde kullanılırlar. Ayrıca ceviz yağı zengin bir yumuşatıcıdır ve yaşlanma karşıtı özellikleriyle bilinir.

Ceviz görünümüyle tıpkı insan beynini anımsatır. Cevizin yüzey yapısı kıvrımlı bir görünüme sahiptir. Bu sebeple, zekanın bir sembolü olarak düşünülmüştür, Bu tam olarak doğru olmasa da, son çalışmalar, bu tohumların tüketiminin beyin işlevini desteklemede yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Cevizin iki tipi vardır; Siyah ve kahverengi ceviz, ancak bu yazımızda kahverengi ceviz faydaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Cevizlerin Besin Değeri

Ulusal Veritabanına göre cevizler, C, B vitaminleri (B6 vitamini , tiamin, riboflavin , niasin , pantotenik asit ve folatı) E vitamini ve aynı zamanda mineral gibi kalsiyum , demir , magnezyum , potasyum , sodyum ve çinko içerir.

Cevizler yaklaşık %15 ve %65 oranında protein içerir. Cevizler içerisinde  çoklu doymamış yağların oranı fazladır ve alfa-linolenik asit (ALA) olarak adlandırılan nispeten yüksek miktarda omega-3 yağ asidine sahiptir. Cevizler özellikle linoleik asit adı verilen bir omega-6 yağ asidi yönünden de zengindir.

Cevizler ayrıca beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi diğer önemli mineralleri ve aynı zamanda fitoterolleri içerir.  Ceviz iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Bunlar ellagik asit, kateşin, melatonin ve fitik asit gibi zengin antioksidan kaynaklarıdır. Cevizler aynı zamanda vücut dayanıklılığını geliştirdiği için ”güçlü gıda” olarak da kabul edilir.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizlerin başlıca sağlık faydalarını öğrenelim. Cevizin faydaları hakkında bilgi öğrenme zamanı!

Kalp Sağlığını Geliştirir

Cevizler  omega 3 yağ asitleri yönünden zengin olduğu için kalp sağlığını korur ve düzenler. Taze çiğ cevizler amino asit l-arginin ve oleik asit gibi tekli doymamış yağ asitleri (% 72) bakımından zengindir. Ayrıca linoleik asit, alfa-linolenik asit (ALA) ve araşidonik asitler gibi EFA’ları içerir.  Cevizleri diyetinize eklediğinizde hem zayıflamanıza yardımcı olur hemde, koroner kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. 

Metabolizma hakkında yapılan bir çalışmada, ceviz tüketiminin LDL (kötü) kolesterolü düşürdüğü ve HDL (iyi) kolesterol düzeyini artırdığı ileri sürülmektedir. Almanya Münih Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, ceviz tüketiminin, kardiyovasküler hastalık riskini değerlendirmek için kullanılan bir markör olan ApoB seviyelerini düşürdüğünü buldu. 

Kemik Sağlığını Artırır

Cevizde bulunan esansiyel yağ asitleri, vücudun kemik sağlığını korur. Üriner kalsiyum atılımını azaltırken kalsiyum emilimini ve birikmesini artırırlar.

Beyin Sağlığı

Ceviz hafızayı ve odağı iyileştirmeye yardımcı olan omega-3 yağ asitleri içerir. İyot ve selenyum ile birleşmiş Omega-3 yağ asitleri , beynin en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Cevizler bunama ve epilepsi gibi bilişsel bozuklukların tedavisinde de yardımcı olur.

Metabolizmayı Geliştirin

Ceviz, EFA’larla birlikte, manganez , bakır , potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve selenyum gibi mineralleri vücuda sağlar. Bu mineraller, büyüme ve gelişme, sperm üretimi, sindirim ve nükleik asit sentezi gibi metabolik aktivitelere katkıda bulunur.

Kanseri Önler

Cevizler  vücuttaki kanser hücrelerinin büyümesini kontrol etme yeteneğine sahiptir, fenolik bileşikler, bulunan omega-3 yağ asitleri, gama-tokoferol, ve diğer antioksidanlar bunların  meme, prostat ve pankreas kanseri dahil olmak üzere insan kanser hücreleri, denetim haline gelir.

Temiz Sindirim Sistemi

Bu süper yiyecek, toksinlerin ve atıkların giderilmesiyle detoksifikasyona yardımcı olarak iç sindirim sistemini temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlığı iyileştirir. Her gün ceviz yemek    , bağırsakların daha iyi işlev görmesine yardımcı olan Lactobacillus ,  Ruminococcus ve  Roseburia’yı arttırdı.

Enflamasyonu Azaltın

Cevizlerde bulunan polifenolik bileşikler ve fitokimyasal maddeler, vücuttaki inflamasyonun etkilerini azaltır.

Hamile Kadınlar

Kavrulmuş tuzsuz cevizlerde bulunan zengin vitamin B- kompleksi kaynağı, fetal büyüme için gereklidir. Hamile kadınlar cevizi düzenli tüketmelidir.

Uykuyu Düzenler

Ceviz melatonin  etkisi yapar, uykuyu indükleyen ve düzenleyen bir hormondur. Yani iyi bir uyku düzeni ve uyuma için düzenli olarak ceviz tüketilmelidir.

Cilt Bakımı

Cevizde bulunan E vitamini, cildi doğada zararlı olan serbest radikallerden korumaya yardımcı olur. Kırışıklıkların ve kuru cildin önlenmesine de yardımcı olur. Cevizler düzenli tüketildiğinde göz altı koyulukları da geçer. Ceviz peelingi doğal bir exfoliator gibi davranır ve cildin genç ve taze kalmasına yardımcı olur.

Bağışıklık artırın

Doğal kabuklu cevizlerin düzenli olarak tüketilmesi , çeşitli hastalıkların başlangıcını önleyebilecek güçlü bir bağışıklık sisteminin kurulmasına yardımcı olur. Zengin antioksidan kaynağıdır.

Ceviz | Cevizin Faydaları
Ceviz | Cevizin Faydaları

Saç Bakımı

Cevizler saç foliküllerini güçlendirdikleri ve saç derisini kepeksiz hale getirdikleri için sağlıklı saçlar sunar. Ayrıca, daha kalın, uzun ve daha güçlü saçlar sağlar.

Mantar enfeksiyonları

Cildinizdeki veya vücudun içindeki mantar enfeksiyonlarından kurtulmanızı sağlar.

Büzücü özellikleri

Ceviz yağları önemli büzücü özelliklere sahiptir. Kızartılmış ceviz yağı , gıdaya aroma ve lezzet katmaya yardımcı olan zengin, lezzetli bir tada sahiptir. Kozmetik ve ilaç endüstrisinde  kullanıldığında büzücü bir hale gelir ve  aromaterapi ve masaj terapisi gibi çeşitli terapilerde kullanılır.

Moral Güçlendirici

Ceviz tarafından sağlanan omega-3 yağ asitlerinin eksikliği, hiperaktivite, sinirlilik ve tantrumlara neden olur. Çocuğun diyetini bu kuruyemişler ile desteklemek, EFA’lardaki açığı telafi eder ve ruh hallerini hafifletir. Bu, travma sonrası depresyon ve stresle mücadele eden travma sonrası stres bozukluğundan ( TSSB ) muzdarip insanlara da uygulanabilir.

İnflamatuar Hastalıklar

Cevizin içinde bulunan yüksek miktarda yağ asidi astım, artrit ve egzama gibi inflamatuar hastalıklara sahip olanlar için faydalıdır.

Cevizin Zararları

Günlük ortalama 7-9 ceviz tüketilmesi önerilir. Ancak cevizi aşırı yerseniz bazı zararları vardır:

 • Alerji: Aşırı tüketim sonucunda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Sindirim Sorunları: Çok fazla miktarda ceviz tüketimi bulantı, mide ağrısı, ishal, şişkinlik ve daha fazlasına neden olabilir.
 • Kilo Alımı : Ceviz iyi bir yağ kaynağı olduğu için, çok yenildiğinde kilo alımına neden olur.
 • Hamilelik ve emzirme: Hamile olan veya bebek emziren kadınlar doktorların gözetimi altında ceviz tüketimi yapsınlar.

Ceviz Tüketme Yolları

Tüm ilgili sağlık faydalarından yararlanmak için cevizler diyetinize entegre edilebilir. Bunları yemeğinize eklemenin birkaç yolu şöyledir:

 • Tavuk ve balıkları kızartmadan önce tepsi içerisinde cevizleri ekleyebilirsiniz.
 • Cevizleri salatalarınız, sandviçleriniz içerisinde kullanabilirsiniz.
 • Tatlılarınızın üzerine ezilmiş şekilde ekleyebilirsiniz.
 • Sağlıklı bir tatlı için cevizi, yoğurt ve çilekle birlikte ekleyiniz.
 • Sağlıklı bir atıştırma için cevizleri kızartın.

Cevizin faydaları hakkında bilgi sahibi olduk. Ceviz suyunun faydaları hakkında ne biliyoruz? İşte Ceviz Suyu hakkında yeni ve farklı bilgiler.

Ceviz Suyunun Faydaları

Cevizin faydaları hakkında başlıkları okunuz neredeyse her şeye çaresi var. Şimdi ise ceviz suyunun faydalarını okuyalım. Ceviz suyu özellikle kilo vermede ve kolesterol dengelemede etkilidir.

 • Ceviz suyu hızlı yağ yaktırır ve protein özleriyle birlikte zayıflamanıza yardımcı olur. İstenmeyen bölgede biriken yağlara karşı etki eder. Her gün aç karnına bir bardak ceviz suyu içerseniz metabolizmanız hızlanır ve kilo verme hızınız artar. Diyetinize ceviz suyu eklemeyi unutmayın.
 • Ceviz suyu faydaları arasında kalp sağlığına olan etkisi de vardır. Ceviz suyu içerisinde bulunan  folik asit, bitkisel Omega-3 ve magnezyum gibi vitaminler kalp krizleri gibi riskleri en aza indirir.
 • Ceviz suyu tiroid değerlerini düzenler. Düşük veya yüksek tiroid sorunlarınız varsa ceviz suyu tüketebilirsiniz.
 • Sürekli yorgunluk, halsizlik, gerginlik problemleriniz varsa, ceviz suyu içerek bunları ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Kadınları adet dönemlerinin daha düzenli ve sancısız geçmesine yardımcı olur.
 • Kan şekerini ve dengesini sağladığı için enerjik ve dinç hissedersiniz. Ayrıca Tip 2 diyabet rahatsızlığı olanlar için ceviz suyu çok faydalıdır.
 • Cildin canlı ve parlak kalmasına yardım ederek, sivilce gibi sorunları ortadan kaldırır.
 • Tırnak ve saçların güçlü ve sağlıklı kalmasında yine ceviz suyu kullanılır.
 • Ceviz suyu faydaları arasında uyku problemlerine olan etkisi de vardır. Uyumadan önce ceviz suyu içerseniz sakin ve huzurlu uyuyabilirsiniz.
 • Gaz problemlerini ve şişkinlik gibi mide sorunlarını düzeltir ve kabızlık sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Emziren kadınlar ya da hamilelerin günde bir kez ceviz suyu içmeleri önerilir. Ceviz suyu hamilelik döneminde fazla kilo alımına engel olur. Ayrıca emziren anneler ceviz suyu içtiklerinde elde ettikleri vitaminler sür yoluyla çocuklara geçer.

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir