8 0

Domatesin Faydaları Nelerdir? Şaşırtıcı 10 Faydası

Domatesin faydaları ve zararları, domatesin faydaları maddeler halinde, domatesin cilde faydaları, domates kan yapar mı gibi temel başlıkları öğrenin ve domatesin şaşırtıcı faydaları hakkında bilgi sahibi olun.

Domates günümüzde en popüler sebzelerden biridir. Özellikle Türk mutfaklarının vazgeçilmezleri arasında yer alan domatesin faydaları şaşırtıcıdır. Domates, cilt problemleri, diyabet, idrar yolu enfeksiyonları gibi problemlerin tedavisine yardımcı olur. Ayrıca sindirimi artırır, kan dolaşımını düzenler ve kolesterol seviyelerinde iyileşmeler sağlar. Vücut sıvı dengesini geliştirir, böbrekleri korur, vücudu zararlı toksinlerden korur, erken yaşlanmayı önler ve iltihaplanmayı azaltır. Domatesler, aynı zamanda bazı kanser türleriyle mücadele eder bunun nedeni domatesin içerdiği antioksidanlardır. Ayrıca domates vitamin ve mineral kaynağıdır. Kalp hastalıklarına karşı vücut bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu hastalıklardan insanı korur.

Domates Nedir?

Domates hem bir sebze hemde bir meyve olarak kabul edilir. Ancak çoğunluğa göre sebze olarak nitelendirilir. Genellikle Akdeniz bölgelerinde yetişen domates dünya mutfaklarının temel yiyeceklerinden biri olmuştur. Günlük tüketilen domates hem size ağız lezzeti verir hemde sağlığınıza katkıda bulunur. Domatesleri yetiştirmek çok kolaydır neredeyse tüm iklim tiplerine uyum sağlar. Domatesler birçok ülkede temel besin kaynağı olarak tüketilir.

Domatesin bilimsel adı Solanum lycopersicum şeklinde kabul edilir. Domates’in aslında Meksika’ya özgü olduğuna inanılmaktadır. Ancak coğrafi keşiflerle birlikte domates dünyanın her tarafına yayılmaya başlandı ve her ülkede yetiştirilme alanı buldu. Domatesin büyüdüğü bitkiler küçük ve orta boyutludur, domatesler küçük yuvarlak kırmızı meyveler halinde büyürler.

Günümüzde domates tüm dünyada yetiştiriliyor ve şaşırtıcı faydalarıyla sofralarımıza lezzet katıyor. Domatesin faydaları hakkında şaşırtıcı bilgileri verelim.

Domatesin Besin Değerleri

Domatesleri sağlığa faydaları olmasını, içerdiği besin zenginliği ve vitaminlerle ilişkilendirebiliriz. Ulusal Besin Veritabanı, domateslerin, A vitamini , C vitamini, K vitamini ve aynı zamanda önemli miktarlarda vitamin B6 , folik asit, tiyamin içerdiğini tespit etmişlerdir. Ayrıca domates iyi bir potasyum , manganez , magnezyum , fosfor ve bakır kaynağıdır. Diyet lifi ve protein içerir. Sağlığa faydalı olan likopen gibi bir dizi organik bileşik içerir.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domatesin faydaları antik çağlardan beri insanoğlu tarafından bilinmektedir. Birçok kanser türüne karşı etkili olması içerdiği zengin antioksidan kaynaklanmaktadır. Faydalarını ayrıntılı şekilde öğrenelim:

Zengin Vitamin ve Mineral Kaynağı

Sadece 1 domates C vitamini gereksiniminin yaklaşık% 40’ını sağlayabilir. C vitamini, kansere neden olan serbest radikallerin vücut sistemlerine zarar vermesini önleyen doğal bir antioksidandır. Ayrıca domates  bol miktarda A vitamini ve potasyum ile demir içerir. Potasyum sinir sistemi sağlığını korumada hayati bir rol oynar, demir ise kan dolaşımını korumak için gereklidir.  Kan pıhtılaşması ve kanamayı kontrol etmek için gerekli olan K vitamini de bolca domatesin içinde bulunur.

Kalbi Korur

Domateslerdeki likopen, serum lipit oksidasyonunu önler, böylece kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir etki sağlar. Düzenli domates veya domates suyu tüketiminde kandaki LDL kolesterol ve trigliserit düzeyleri azalır. Böylelikle kalp hastalıklarına neden olan durumlardan da korunmuş olursunuz.

Antioksidan Yönünden Zengin

Domates, kansere neden olan serbest radikalleri temizleyemeye yardımcı olan antioksidan yönünden güçlü likopen içerir. Bu fayda ısıyla işlenmiş ketçaplarda bile vardır. Domateste bulunan likopen kansere karşı savunur ve  prostat kanseri, meme kanserine, mide ve rektum kanseri ve ağız kanserine karşı koruma sağlar.

Sindirime Yardımcı Olur

Domates kabızlık ve ishali önleyerek sindirim sistemi sağlığına katkıda bulunur. Aynı zamanda sarılık hastalıklarını da önler ve toksinleri vücuttan etkili bir şekilde çıkarırlar. Domatesin içerisinde bulunan lifler kolaylıkla bağırsaklarda dağılır ve kabızlık belirtilerini hızlı bir şekilde ortadan kaldırır. Domatesin içinde buluna  lif miktarı, kolay bir sindirimin olmasını sağlar. Bu durumda bağırsak hareketleriniz düzene girer ve genel sindirim sisteminiz en iyi şekilde çalışır ve kolorektal kanser gibi kanser türlerinden korunmuş olursunuz.

Düşük Hipertansiyon

Her gün bir domates tüketmek yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyon riskini azaltır. Bu kısmende olsa domateslerde bulunan etkileyici potasyum seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Potasyum,  kan damarları ve arterler gerginliğini azaltır dolayısıyla dolaşıma katkı sağlar böylelikle kalp hipertansiyonunu ortadan kaldırır.

Cilt Bakımı

Domatesler sağlıklı dişlerin, kemiklerin, saçların ve cildin korunmasına yardımcı olur. Özellikle domates suyu, şiddetli güneş yanıklarını iyileştirir. Günlük düzenli olarak domates tüketimi cildi UV kaynaklı zararlı ışınlardan korur. Ayrıca domates hiperhidroz (aşırı terleme) tedavisi için terlemeyi önleyici bir bileşim içerdiğinden terleme gibi problemleri ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Domates tüketimi,  idrar yolu enfeksiyonlarının yanı sıra mesane kanseri riskini de önler. Domatesler çok miktarda su içerdiğinden idrar oluşumunu hızlandırır böylece iyi bir idrar söktürücüsü olurlar. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını ayrıca, fazla su, tuz , ürik asit ve bazı yağlarında ortadan kalkmasını sağlar.

Safra Taşını Önler

Düzenli domates tüketimiyle safta taşlarından kurtulabilirsiniz. Domatesin  Birçok kronik hastalığa ve kanser türlerine karşı etkili olduğuyla ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Domateslerin antioksidan özellikleri ketçap ve püreler gibi işlenmiş gıdalardan elde edilebilir. Günlük domates tüketimi, vitamin ve mineral gereksinimini karşılar ve vücut üzerinde genel bir koruyucu etki Günlük domates tüketimi, vitamin ve mineral gereksinimini karşılar ve vücut üzerinde genel bir koruyucu etki yapar.

Göze İyi Gelir

Domateslerde bulunan A vitamini, göze iyi gelerek gece körlüğünü ve maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur. A vitamini, vücutta fazla miktarda beta-karoten oluşturulabilen güçlü bir antioksidandır.

Sigaraya Etkisi

Domateslerde bulunan kumarik asit ve klorojenik asit, sigaralarda bulunan ana karsinojenler olan nitrozaminlerle mücadele eder. Domateslerde bulunan yüksek miktardaki A vitamini  karsinojenlerin etkilerini azaltarak sizi akciğer kanserinden korur. Ayrıca ypılan çalışmalarda domatesler çeşitli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Domatesin Faydaları Maddeler Halinde

 • Bol miktarda C vitamini içerir.
 • Kansere neden olan zararlı hücrelerle mücadele eder ve çeşitli kanser türlerinden korur.
 • Prostat kanserine karşı savaşır. Domates bu konuda etkili bir sebzedir.
 • Sindirime yardımcı olarak, bağırsak faaliyetlerinizi düzenler.
 • Kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunlarından korur.
 • Günde 2 tane tüketilen domates kan basıncınızı düzenlemeye yardımcı olur.
 • Domates, lif, C vitamini, potasyum ve kolin içerdiği için kalp sağlığınıza iyi gelir ve sizi kalp hastalıklarından korur.
 • Domates bol miktarda antioksidan içerdiği için kanı temizler ve damar tıkanıklarına engel olur.
  Kalbin aşırı yorulmasına izin vermez.
 • Domates kan şekerini dengelediği için kan şekerine de katkı sağlar böylelikle diyabet hastalarına iyi gelir.
 • Cilt için faydalı olan domates cilt kırışıklıklarını ve cilt lekelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Sinir sistemini yatıştırır böylelikle depresyon ve stresle mücadele eder.
 • Domates, bol miktarda antioksidan ve bileşen içermesinden dolayı bağışıklık sistemine katkı sağlar.

Domatesin Zararları

Organik olmayan domatesler fayda yerine zarar sağlar. Özellikle Beta-bloker ilacı kullanan hastalar çok aşırı olmamak şartıyla domates tüketebilirler. Çok aşırı tüketilen domates böbrek sağlığına zarar verebilir. Domates çok miktarda potasyum içerdiği için böbrek hastaları domates tüketirken dikkatli olmalıdır. Çünkü domates böbreklerde bulunan potasyum miktarını bozabilir.

Domates Meyve mi? Sebze mi?

Yıllardır domates meyve mi? yoksa sebze mi tartışmaları oldu. Bilim adamları ve aşçılar tarafından kullanım farklılıklarından dolayı böyle bir tartışma çıkmıştır. Bilimsel olarak domates bir meyvedir. Bilimsel adıyla Solanum lycopersicum olarak bilinen domates daha çok Güney Amerika’ya özgün bir bitkinin meyvesidir. Olgunlaştıkça kırmızı rengini alır.

Neden Organik Domates?

Organik domates kimyasal gübreler ve azotlar içermediği için daha fazla besin değeri sunar. Organik sunulan domateslerdeki antioksidan miktarı oldukça fazladır. Organik yetiştirilmeyen domatesler daha sağlıksız ve kalitesiz oluyorlar. Organik tarım sayesinde yetiştirilen domateslere olan talep her geçen gün artmaktadır.

Domates kan yapar mı?

Domates kan temizlemeye yardımcı olur ancak kan yapar mı yapmaz mı sorusuna şuan bir cevap verilemez, çünkü bununla ilgili kesinlik kazanmış bir araştırma yoktur. Ancak domates anemiyi yani kansızlığı önler.

Domatesin cilde faydaları var mıdır?

Evet, domates yaşlanma lekelerini ve ciltte oluşan yaraların ve lekelerin hızlıca iyileşmesini sağlar.

Domatesin faydaları hakkında bilgi sahibi oldunuz, şaşırtıcı faydalarını sizde istiyorsanız günden en az 1 domates tüketmeyi ihmal etmeyin.

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir