7 0

Elmanın Faydaları, Elmanın Şaşırtıcı 10 Faydası

Elmanın faydaları hakkında bilgi sahibi olun. Ayrıca kırmızı elmanın faydaları, yeşil elmanın faydaları, elmanın faydaları ve vitaminleri, elmanın zararları, kabuklu elmanın faydaları, elmanın mideye faydaları gibi temel başlıkları öğrenin.

Günlük hayatta sık sık tükettiğimiz meyvelerden olan elmanın faydaları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Elma ülkemizde tüketilen en yaygın meyvelerin başında geliyor. Elmaların çok çeşitleri de bulunmaktadır. Örneğin yeşil elma, kırmızı elma gibi. Elmaların farklı renk ve boyutta olmalarının nedeni yetiştirildikleri bölgelerin iklim ve koşullarına bağlı olmalarından dolayıdır.

Elma faydalı bir meyvedir. Elmanın sağlığa olan faydaları arasında kalp, mide ve karaciğer rahatsızlıklarının, kabızlığın, aneminin ve diyabetin önlenmesi sayılabilir.  Ayrıca romatizma, göz bozuklukları, çeşitli kanserler , gut ve Alzheimer ve Parkinson hastalığı riskilerini de azaltır. Elmalar halsizliğin önüne geçer ve sindirime yardımcı olur. Diş ve cilt sorunlarının önlenmesinde rol oynar.

Elma içerisinde A, E, B6, C, K vitaminleri bulunur. Bu vitaminlerin yanı sıra bol bol potasyum ve farklı mineraller içerir.

Elma Nedir?

Elmalar dünyada en lezzetli meyvelerdendir. Elmalar güller familyasına ait elma ağacından üretilen meyvelerdir. Sağlığınıza önemli katkıda bulunur ve susuzluğunuzu giderir. Elmalar tatlı, sulu, parlak meyveler olduğu için sık sık tüketilir. Bu lezzetli meyvelerin 7.500’den fazla çeşidi vardır. Genellikle en çok bilinen çeşitleri kırmızı elma, yeşil elma ve sarı elmalardır.

Elmaların kabuğu sağlam ve incedir. İç kısmı bol ve suludur. Elmalar olgunlaştıkça yumuşar. Elmaların iç çekirdekleri sağlığa zararlı maddeleri barındırır. Sağlığa faydalı olan besinler elmanın iç ve kabuk kısmındadır.

2010 yılında, elmanın bütüncül genomu çözüldü ve elmanın faydaları hakkında geniş bilgiler öğrenildi. Dünyanın en gözde ve en sağlıklı meyvelerinden biri olan elmanın temel bileşenlerini öğrenin.

Elma Besin İçerikleri

Ulusal Besin Veritabanına göre, elma çoğu gerekli besinler olan, vitamin ve mineraller içerir. Yağ, sodyum ve kolesterol içermezler. Elmanın besin içerikleri içerisinde Antioksidanlar, potasyum , yüksek diyet lifi , C vitamini ve birkaç vitamin B ( niasin , B6 vitamini) bulunmaktadır.

Elmadaki diğer önemli besin maddeleri arasında kalsiyum , K vitamini , demir , bakır , fosfor ve magnezyum bulunur. Bunlar ayrıca, fitosutrientler ve kuersetin , epikateşin, phloridzin ve diğer polifenolik bileşikler gibi flavonoidler ile desteklenmektedir.

Enerji ve su açısından zengin olan elmalar, beslenme gücü olarak da adlandırılabilir.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elmaların sağlığa olan faydaları epey çoktur. Bütün organlara olan etkisini görünce çok şaşıracaksınız. Kalp sağlığı, beyin sağlığı, cilt sağlığı diş sağlığına faydaları net belirlidir. Elmanın faydaları hakkında bilgi sahibi olun. Bu lezzetli meyveyi tüketirken farkına varın.

Sindirime Yardımcı Olur

Elmalar çözünür lif bakımından zengin olduğu için, sindirim sürecini kolaylaştırır ve sindirime yardımcı olur. Elma düzenli tüketildiği taktirde bağırsak hareketleri ve kabızlık , ishal , irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve diğer mide rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar. Elmalar içerisinde bulundurduğu elyaflar sayesinde mide ve sindirim sularının salınmasını uyarırken, aynı zamanda kalp sağlığınızın düzgün olmasını ve ateroskleroz olasılığını azaltmak için aşırı kolesterolü damarlarınızdan ve arterlerden ayırır.

Kanseri Önler

Elmalar, hayvanlar üzerinde etkisi test edilmiş meyvelerdir. Yapılan testlerde çeşitli kanser türlerinin, özellikle de cilt, meme ve kolon kanserinin tedavisinde etkili olduğu görülmüştür. Almanya Kanser Araştırma Merkezi, Toksikoloji ve Kanser Risk Faktörleri Bölümü’nden Dr. Clarissa Gerhauser, günde bir veya daha fazla elmanın düzenli olarak tüketilmesinin akciğer ve kolon kanseri riskini azaltabileceğini iddia ediyor. Elma, akciğer kanseri riskini azaltır ve gelişirse yayılmasını yavaşlatır.

Elma | Elmanın Faydaları
Elma | Elmanın Faydaları

Anemi Tedavisi

Elmalar, zengin bir demir kaynağı oldukları için anemi tedavisinde oldukça etkilidir. Elmalar, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırarak,  anemi oluşumunu engellemekle kalmaz, aynı zamanda temel organ sistemlerinin uygun oksijenlenmesini de sağlar. Bunun sayesinde kan dolaşımı ve organ sistemleri düzgün çalışır.

Bağışıklık Sistemini Artırır

Elmalar C vitamini, antioksidan bileşikler ve proteinler yönünden zengin olduğu için zayıf bağışıklıklarının önlenmesinde ve kas gücünü iyileştirmesinde önemli rol oynar. Ayrıca elmalar kilo vermenize de yardımcı olur, kilo vermek istiyorsanız diyetinize elma eklemelisiniz. Ayrıca vücudun detoksifiye edilmesine ve genel sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olurlar. 

Diyabet Kontrolü

Kan şekeri kontrolü, diyabet hastaları için önemlidir ve elmadaki polifenoller, doğrudan vücut tarafından karbonhidrat alımını azaltmaya bağlıdır. Bu da, kan dolaşımında meydana gelen kan şekeri seviyelerindeki dalgalanmayı azaltır , diyabetin kontrol altında tutulmasını sağlar. Polifenoller sindirim sistemimizde glikoz emilimini düşürür ve ayrıca kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak için gerekli olan pankreasımızdan insülin salınımını uyarır.  Son olarak, polifenoller  vücudumuzdaki hücreler üzerindeki insülin reseptörleri, kan şekerinden şekerin alınmasını hızlandırır ve metabolizma ve uygun organ fonksiyonu için hücrelere taşır.

Diş Bakımı

Elma, hem dişlerin hem de diş etlerinin temizlenmesine yardımcı olur. Elma yediğinizde  içindeki lif dişleri temizlerken,  bu meyvenin antibakteriyel  özellikleri bakteri ve virüslere karşı korur. Elmalar ayrıca, bakterilerin ağzınızda çoğalmasını ve büyümesini azaltan tükürük salgısını (alkali bir bileşik) de uyarır. Bu durum PLOS One dergisinde yayınlanan bir çalışma tarafından onaylanmıştır . [13]  

Alzheimer’i Önler

New York’taki  Cornell Üniversitesi’nde araştırmacılar tarafından fare beyin hücreleri üzerinde yapılan bir araştırma , elmanın güçlü antioksidanlarının, Alzheimer ve diğer nörodejeneratif bozukluklarla ilişkili olarak oksidatif strese karşı beyin hücrelerini koruduğunu göstermektedir. Parkinson açısından elma, dopamin üreten sinir hücrelerinin yavaş yavaş bozulmasını engeller ve bu da hastalığın temel nedenidir.

Beyin Sağlığını İyileştirir

Elma beyindeki asetilkolin miktarını artırır; bu konsantrasyon, problem çözme ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı olur.

Astım Tedavisi

Elmalar astım tedavisinde etkilidir. Elma derisinde bulunan bir flavonoid olan kersetin, iltihabı azaltmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kalp Hastalıklarını Önler

Elmanın antioksidan özelliği, lipit peroksidasyonu adı verilen yağların oksidasyonunu azaltır. Aynı zamanda, tehlikeli basınç uygulayabilen kan damarlarında bulunan çeşitli yağları nötralize eder. Flavonoid quercetin kan damarlarımızdaki inflamasyonu azaltır. Polifenol kuersetin ayrıca vücuttaki kan basıncını düşürür. 

Kilo Kaybı

Elma tükettiğinizde tokluk hissi verir ve aşırı yemek yemezsiniz. Elmalar, metabolizmayı hızlandırır, böylece bir elma yedikten sonra tüketilen ek kaloriler vücudumuza yük olmaz. Obezite ile mücadele eden kişilere doktorlar elma tüketmelerini öneriyor.

Cilt Bakımı

Elmalardaki güçlü antioksidanlar, erken yaşlanma, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve diğer yaşla ilişkili durumlarla doğrudan bağlantılı serbest radikallerin zararlı etkilerini ortadan kaldırır.

Elma ayrıca cildin genç ve canlı görünmesini sağlar. Eski hücrelerin değiştirilmesini, hasar görenlerin onarılmasını ve sivilcelerin önlenmesine yardımcı olur. Cilde olan faydalarından dolayı elma maskeleri yapılmaktadır.

C vitamini Kaynağı

Normal iri bir elma C vitaminini erkeklerde %11’ini, kadınlarda ise %14’ünü karşılar. Bu temel vitamin, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Elmada bulunan askorbik asit rezervleri, cilt için çeşitli yararlar sağlayan kollajen oluşumunda yardımcı olur.

Hemoroit Tedavisi

Elmalardaki bol lif, kabızlığı önlemeye ve boşaltım sırasında çok baskıcı durumu önlemeye yardımcı olur. Böylece hemoroidleri hafifletmeye yardımcı olurlar.

Karaciğer detoksifiye

Elmadaki vitaminler, mineraller ve lifler, tüm toksinleri karaciğerden temizlemeye yardımcı olur.

Saç Bakımı

Elma suyu saç derisine uygulanırsa kepek önlenebilir. Saçları yıkayıp, elma suyuyla durularsanız saçlarınız parlak bir görünüm kazanır. Aynı zamanda iyi bir saç kremi olabilir.

Elma Kullanımı

Elma aşağıda vereceğimiz kullanımlar sayesinde farklı şekilde tüketilebilir.

Yiyin: Elmalar, elma ağaçlarından olduğu gibi koparılarak çiğ şekilde yenilebilir. Bu meyveler pişirilebilir, kıyılmış, püre haline getirilebilir, dondurulabilir. Hatta sağlıklı bir cips haline getirilebilir.

İçmek: Elma suyu sıkılarak elma suyu olarak tüketilebilir. Dünyada en çok tüketilen meyve suyu olarak nitelendirilebilir. Elma suyu tatlılar içerisinde de yer alıyor.

Uygula: Elmanın tohumlarından elde edilen yağ da yararlıdır ve özellikle kozmetik endüstrisinde kullanılır. Elma çekirdeği yağının faydaları arasında akne oluşumunu azaltmak, kırışıklıkları azaltmak ve cildi nemlendirmek gibi faydalar vardır. 

Elmalar Nasıl Alınır ve Saklanır?

İşte iyi elmaları seçmek ve saklamak hakkında birkaç ipucu:

 • Elmaları alırken çürük olmadıklarına dikkat ediniz.
 • Çürük ve zarar görmüş elmaları satın almayınız. Bu elmalar sağlık yararlarının ve besin değerlerinin çoğunu kaybetmiştir.
 • Çok yumuşak olan elmaları tercih etmeyiniz.
 • Olgunlaşmış ya da sert olanlarla çürümeye başlayan elmaları saklamayın.

Elmanın Zararları, Yan Etkileri

Elma yemenin birkaç yan etkisi yani zararı vardır. Aşağıdakilere dikkat etmeliyiz:

 • Zehirlenme: Elma tohumları zehirli olan siyanür içerir. Fazla alım ölümcül olabilir. Elma çekirdekleri ağız yoluyla tüketilmemelidir.
 • Hamilelik ve emziren anneler : Hamile olan kadınlar ve emziren anneler, özellikle elma çayından uzak durmalıdır. Elma çayı anne karnında büyüyen bebeğe zarar verebilir.
 • Alerji: Bazı kişilerde elma alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • İlaç: Elma bazı ilaçları etkileyebilir. Bu gibi durumlarda, diyetinize elma eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

Kırmızı Elmanın Faydaları

Elma faydaları konusunda bilgi verdik. Elma çeşidi olan kırmızı elma faydalarını yazalım. Öncelikle genellikle insanlar tarafından kırmızı elmalar tercih edilmektedir. Kırmızı elmalar canlı görünümleriyle hemen kendisine çeker. Sağlığa faydaları olan kırmızı elmanın faydaları oldukça geniştir. Kırmızı elma içinde B grubu vitaminleri, C vitamini ve yüksek oranda lif bulunmaktadır.

 • Kırmızı elma erken yaşlanma belirtilerini azaltır ve önler. Ayrıca vücut bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücudu zinde tutar.
 • Cilt sağlığına olan faydaları sayesinde cilt hücrelerini yeniler ve güzel bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.
 • Kırmızı elma göz sağlığına karşı da faydalıdır. Özellikle yaşlılıkta oluşabilecek göz hastalıklarını geciktirir veya önler.
 • Elmanın faydaları arasında yer alan bir başka fayda ise antioksidan özelliğidir. Kırmızı elma içerisinde bulunan antioksidan sayesinde hastalıklara karşı bağışıklık kazanırsınız ve kolay kolay hastalanmazsınız.
 • Kırmızı elmanın faydaları arasında kansere olan etkisi de vardır. Kanserli hücrelerin oluşmasını önler ve yayılmasının önüne geçer.
 • Kırmızı elma zayıflamaya yardımcı olur ve hızlı kilo vermenizi sağlar.

Yeşil Elmanın Faydaları

Yeşil elma tıpkı kırmızı elma gibi canlı bir renge sahiptir. Besin değerleri ve sağlığa olan yararları oldukça fazladır. Kırmızı elma tatlı ve suludur ancak yeşil elma sulu ve ekşidir. Turta ve tart gibi yiyeceklere farklı bir lezzet kattığı için pişilerek servise sunulur.

Yeşil elmanın faydaları sayesinde neredeyse bütün hastalıklardan korunacaksınız ve hastalıklara karşı daha güçlü olacaksınız.

 • Yeşil elmayı kabuğu ile tükettiğinizde lif oranı artacaktır. Böylelikle metabolizma ve bağışıklık sisteminiz daha iyi çalışacaktır.
 • Yeşil elma demir, çinko, bakır, manganez, potasyum gibi çeşitli mineraller içerdiği için, insan sağlığını korur ve oluşabilecek hastalıkları önler.
 • Yeşil elma zayıflamaya yardımcı olur, yağ oranının düşük olmasından dolayı kan damarlarındaki yağları toplar ve kalbe doğru kan akışını sağlıklı ilerlemesini sağlar.
 • Cilt hücrelerini yeniler ve cilt kanseri olmanızın önüne geçer.
 • Karbonhidrat içerdiği için enerji verir.

 

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir