Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri arasında ne yaygın olanları mide bulantısı, bağ ağrısı, adet gecikmesi belirtileri en çok bilinendir. Diğer belirtileri öğrenin ve erken hamilelik durumlarının farkına varın.

Hamilelik belirtileri gebelik testleri ve ultrason ile kolaylıkla ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda bunlara gerek kalmadan hamilelik belirtilerini vücut yaşar ve hamile olduğunuzu kolaylıkla anlarsınız. Vücut kolaylıkla bebek belirtilerini ortaya koyar. Genelde hamilelik belirtileri olarak adet gecikmesi, mide bulantısı, bağ ağrıları yaygın olarak bilinir ancak bunun dışında gerçekleşen farklı belirtilerde vardır. Be belirtileri öğrendiniz taktirde hamilelikle ilgili aklınızda soru kalmayacak.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri döllenmeden sonra hemen başlayabilir. Ya da son adet döneminizde bu belirtiler ortaya çıkabilir. Yani ilk 4-8 hafta hamilelik belirtileri ortaya çıkabilir iyi takip etmek lazım. 4-8 hafta diye belirttik ancak gebelik belirtileri kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Başlama tarihlerini kesin olarak kabul etmem mümkün değildir. Yaygın olarak belirtiler bu hafta içinde başlar. Aşağıda vereceğimiz belirtiler dışında başka gebelik belirtileri yaşıyorsanız yorum kısmından uzmanlarımızla bunu paylaşabilirsiniz.

Erken Hamilelik Belirtileri

Erken hamilelik belirtileri tablo biçimde aşağıda yer almaktadır. Bu tablo sayesinde erken hamilelik belirtileri hakkında daha detaylı bilgilere sahip olacaksınız.

Yorgunluk

Halsizlik ve yorgunluk hamilelik belirtileri arasında en yaygın belirtilerden biridir. Yorgunluk sizin uyku isteğinizi artırır ve sürekli uyumak istersiniz. Hamileliğin ilk haftalarında uykusuzluk çekmemek için fırsat buldukça uyumayı tercih ediniz. Yatak odanızı serin tutmaya gayret ediniz. İlk haftalarda vücut sıcaklığınız yüksek olabilir. Yorgunluğunuz zaman içerisinde geçecektir. Özellikle dördüncü aylar vücut yapınız hamilelik belirtilerine uyum sağlayacağı için daha enerjik ve zinde olacaksınız.

Yorgunluk hissi oluşmasının nedeni kan şekerinin düşük olması, kan basıncının düşmesi ve kan üretimindeki artış gibi diğer şeylerin de, progesteron adı verilen yüksek bir hormon seviyesiyle ilişkilidir. Çok fazla ağır iş yapmayın ve dinlenmek için kendinize fırsat veriniz. Protein ve demir yönünden zengin gıdaları tüketerek yorgunluk hissinden kurtulabilirsiniz.

Mide Bulantısı

Mide bulantısı hamilelik belirtileri arasında ne iyi bilinen belirtilerden biridir. Ancak her kadında mide bulantısı olmaz. Bu kişiden kişiye göre değişir. Hamileliğin özellikle ilk üç ayında birçok kadın hafif ya da şiddetli mide bulantısı geçirebilir. Mide bulantısının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak gebelik hormonları buna neden olabilir. Hamilelik sırasında oluşan mide bulantısı genellikle sabahları ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda günün herhangi bir saatinde de ortaya çıkabilir.

Mide bulantısı belirtileri hamileliğin 13. ya da 14. haftalarında azalmaya başlar. Hamilelik sırasında sağlıklı bir diyet uygulamaya gayret ediniz sağlıklı bir diyet yaptığınızda hem bebeğiniz gerekli besinleri alır hemde siz hamilelik günlerini sağlıklı bir biçimde geçirirsiniz. Bununla ilgili doktorunuzdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Mide bulantısına karşı yanınızda sürekli tuzlu bir bisküvi bulundurun ve sabah kahvaltılarınızı düzenli olarak yapın.
 • Bol bol su içmeye özen gösterin.
 • Yiyecek ve sıvı alımında kusmalar yaşıyorsanız mutlaka doktora gidiniz. Asla ihmal etmeyiniz.

Yüksek Tansiyon ve Baş Dönmesi

Hamilelik belirtileri sırasında kan basıncında değişmeler olabilir. Kan basıncınızda ki bu değişmeler baş dönemlerine neden olacaktır. Hamilelik belirtileri sonucu oluşabilecek yüksek tansiyonu saptamak zordur. Her kadında bu sorunlar yaşanmayabilir. Hamilelik öncesinde bile gelişebilir ve bunu belirtilere bağlamak doğru bir sonuç olmayacaktır.

 • Henüz yapmaya başlamadıysanız, hamilelik dostu egzersizleri yapmaya başlayın.
 • Düzenli kan basıncınızı takip edin.
 • Kan basıncını azaltmaya yönelik doktorunuzdan bir diyet listesi önerisi alınız.
 • Baş dönmelerini engellemek için yeterli miktarda su ve atıştırmalıklar almaya özen gösterin.
 • Bir sandalyeden kalkarken çok hızlı değilde, yavaşça ayağa kalkınız.

Göğüs Değişiklikleri

Meme kısmında oluşan değişiklikler erken hamileliğin en erken belirtilerinden biridir. Kadınların hormon seviyeleri hamile kaldıktan sonra hızla değişmeye başlar. Değişiklikler nedeniyle göğüsleri bir hafta ya da iki hafta sonra şişer ve ağrı olmaya başlar. Ya da göğüslerini daha ağır ve dolgun hissedebilirler. Areola denen memelerin etrafındaki alan da kararabilir. Vücudunuz hormonlara uyum sağladığında bu belirti muhtemelen ortadan kalkacaktır.

Hormon değişiklikleri bu gibi belirtilere neden olabiliyor. Yeni hormon değerlerinize mutlaka alışmaya çalışın ve telaş yapmayınız.

 • Rahat ve destekleyici bir annelik sutyenini satın alarak meme hassasiyetini azaltın. Pamuklu sütyen çoğu zaman en rahat olanıdır.
 • Meme ve sürtünme ağrınızdaki sürtünmeyi azaltmak için sütyeninize uyan göğüs pedleri satın alın.

Kızamık ve sivilce

Sürekli artan kan hacimlerinin yüksek hormon seviyeleriyle birleşmesi sonucu damarlarınızdan daha çok akışı olur. Bu, vücudun yağ bezlerinin fazla çalışmasına neden olur. Vücudunuzun yağ bezlerinin çalışmasının artmasıyla cildiniz temiz ve parlak bir görünüm kazanır. Öte yandan sivilce de oluşabilir.

Mide ekşimesi

Hormonlar, mideniz ve yemek borusu arasındaki valfın gevşemesine neden olabilir. Bu mide asidinin sızmasına ve mide yanmasına neden olur .

 • Hamileliğe bağlı mide ekşimesini günde birkaç küçük öğün yiyerek önleyin.
 • Yiyecekleri sindirmek için kendinize zaman verin ve hızlı bir biçimde yemek yemeyiniz. Yemek boyunca dik oturmaya dikkat ediniz.
 • Mide ekşimesi sizi çok rahatsız ediyorsa mutlaka doktorunuzdan çözüm önerisi isteyiniz.

Sık İdrara Çıkma ve İdrar Kaçırma

Hamilelik sırasında vücudunuz pompaladığı kan miktarını artırır. Bu böbreğin normalden daha fazla sıvı üretmesine neden olur. Hormonlar mesane sağlığınızda büyük rol oynar. Bazı durumlarda acil tuvalet ihtiyacınız olurken bazı durumlarda idrar kaçırma durumları olabilir. Bu belirtiler birçok kadın için bu, doğumdan sonraki altıncı ya da sekizinci haftalarda başlar. Bu idrar yolu enfeksiyonu , diyabet veya aşırı idrar söktürücülerinden kaynaklanabilse de , eğer hamileyseniz, büyük olasılıkla hormonal düzeylere bağlıdır.

 • Suyu bol bol için ancak su dışında çok fazla sıvı tüketmeyiniz.
 • İdrar kaçırmamak için tuvalet planlarınızı önceden planlayınız.

Kabızlık ve Şişkinlik

Hamilelik sırasında progesteronunun hormonunda oluşabilecek yüksek seviyeler kabızlığa neden olabilir. Progesteron, yiyeceklerin bağırsaklarınızdan daha yavaş geçmesine neden olur. Bu sorunu kolaylaştırmak için bol su için, egzersiz yapın ve bol miktarda yüksek lifli yiyecekler yiyin. Kabızlık ayrıca abdominal şişkinlik hislerini artırabilir.

Duygularda Değişiklik

Ruh hali değişiklikleri ilk haftalarda normaldir. Bu gibi durumlar hormon değişiklikleriyle alakalıdır. Östrojen ve progesteron seviyeleri hamilelik sırasında yüksek olacaktır.  Bu artış ruh halinizi etkileyebilir ve sizi normalden daha duygusal veya reaktif hale getirebilir. Ruh hali değişimleri hamilelik dönemlerinde çok sık görülür ve depresyon , sinirlilik , endişe ve kaygı duygularına neden olabilir.

Kalp Hızında Artış

Hamileliğin 8. ve 10. haftalarında kalbiniz daha hızlı ve sert şekilde kan pompalamaya başlayabilir. Gebelikte çarpıntı ve aritmiler yaygındır. Bu normalde hormonlardan kaynaklanır. Anne karnında olan bebekten dolayı artan kan akışı hamileliğin ilerleyen zamanlarında ortaya çıkar. Eğer hamilik öncesi bir kalp probleminiz varsa mutlaka doktora gidiniz.

Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı hamilelik dönemlerinde sıklıkla ortaya çıkar ve kadınlar kronik bel ağrılarını yaşadıklarını söylerler. Hamilelik ile sırt bağlarınız gevşer ve sırt ağrıları ortaya çıkar.

Hamilelik belirtileri arasında yaygın olmasa da sırt ağrılarının olması normaldir.
Hamilelik belirtileri arasında yaygın olmasa da sırt ağrılarının olması normaldir.

Kilo Alımı

Kilo alımı daha çok hamileliğin ilk haftalarının sonuna doğru olmaya başlar. İlk birkaç ayda 1 ila 4 kilo aldığınızı göreceksiniz. Hamilelik ilerledikçe kilo almaya başlayacaksınız.

Daha sonraki aşamalarda, hamilelik ağırlığı genellikle aşağıdakiler gibidir:

 • göğüsler (yaklaşık 1 ila 3 kilo)
 • rahim (yaklaşık 2 kilo)
 • plasenta (1 1/2 pound)
 • amniyotik sıvı (yaklaşık 2 kilo)
 • artan kan ve sıvı hacmi (yaklaşık 5 ila 7 pound)
 • yağ (6 ila 8 pound)

Hamilelik Belirtileri ikinci trimesterde azalır

Birçok vücut değişiklikleri ve gebelik belirtileri ilk üç aylık dönemde ortaya çıktıktan sonra ikinci trimesterde (13 ve 27. haftalarda) azalmaya başlayacaktır. Günlük hayatınızda sizi zorlayacak ve gündelik hayatınıza müdahale edebilecek belirtiler için mutlaka doktorunuza gidiniz.

One Responses

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir