6 0

Kimyon Nedir? Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Kimyon nedir, kimyonun faydaları, kimyonun yan etkileri ve zararları, kimyon ne kadar tüketilmeli, kimyon nasıl kullanılır gibi temel bilgileri öğrenin.

Yemeklerimizin lezzetli olmasını sağlayan kimyon nedir, kimyonun faydaları nelerdir? Bu yazımızda bunları öğreneceğiz. Kimyon Hintliler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak zamanla lezzetli olduğu için tüm dünya mutfaklarında kullanılmaya başlandı. Ülkemizde kimyonu genellikle salatalarımıza lezzet katmak için kullanıyoruz. Çoğu baharatın zararlı olduğu düşünülüyor ancak kimyon yeterli miktarda kullanıldığından sağlığa faydalı bir baharat haline geliyor. Şimdi kimyon nedir onu öğrenelim.

Kimyon nedir?

Kimyon ( Cuminum cyminum), Apiaceae familyasına ait bir çiçekli bitkidir. Kimyon tohumları, Hint yarımadası ve Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinin mutfak uygulamalarında yaygın olarak kullanılan baharat çeşitlerinden biridir. Öğütülmüş kimyon, farklı sıcak ve dünyevi lezzetinden dolayı çeşitli yemeklerde temel olarak kullanılır.

Kimyon Besin Değerleri

Kimyon mükemmel bir demir , manganez , magnezyum , kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. İçinde bulunan diğer vitaminler arasında,  tiamin , riboflavin , niasin , A vitamini , C, E, K ve B6 vitamini vardır. Ulusal Besin Veritabanına göre, kimyon ayrıca mineraller, bakır, çinko, potasyum içerir. Ayrıca  protein bakımından zengin , amino asitler, karbonhidratlar , diyet lifi ve makul miktarda yağ ve yağ asidi içerir. Doymuş yağlar, sodyum ve kolesterolde çok düşüktür. Günlük bir çay kaşığı kimyon tükettiğinizde vücudunuz için gerekli besinlerin çoğunu karşılamış olursunuz.

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Kimyonun en önemli faydalarına ayrıntılı bir şekilde bakalım:

Sindirimi Düzenler

Kimyon   sindirim problemlerini tedavi etmek için en iyi seçeneklerden biridir. Aynı zamanda bir gaz gidericidir, bu da sizi gaz sorunlarından kurtarır ve böylece sindirimi ve iştahı iyileştirir. Uçucu yağları, magnezyum ve sodyum içeriği nedeniyle, kimyon sindirimi artırır ve sıcak su ile alındığında mide ağrılarını giderir. İrritabl bağırsak sendromu en sık görülen gastrointestinalbozukluklardan biridir.  Orta Doğu Sindirim Hastalıkları Dergisi’nde yayınlanan 2013 tarihli bir makalede , kimyon özütünün şişkinlik gibi gastrointestinal bozuklukların ve diğer IBS semptomlarının tedavisinde etkinliği açıklanmıştır.

Uçucu yağın ana bileşeni olan cuminaldehid adı verilen organik bir bileşenden gelen aroma, ağızdaki tükürük bezlerini harekete geçirerek, gıdaların ilk sindirimi görevini ağızda kolaylaştırır.

Demir Bakımından Zengin

Kimyon, hemoglobin seviyelerini arttırmaya, kan akışını iyileştirmeye ve sağlıklı bir adet döngüsünü desteklemeye yardımcı olan zengin bir demir kaynağıdır.

Bağışıklığı Artırır

Kimyonda bulunan esansiyel yağlar, çok miktarda demir, C vitamini ve A vitamini  bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı güçlü kalmamızı sağlar. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin işlevini ve aktivitesini uyaran en güçlü antioksidanlardan biridir. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklar ve kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığa yol açan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur .

Astım ve Bronşit Tedavisi

kimyon, astım ve bronşit gibi solunum rahatsızlıkları olan kişiler için ideal bir tedavi yöntemi oluşturur. Kimyon solunum yollarında biriken balgam ve mukusu gevşetir sonrasında  hapşırma, öksürük ve tükürme ile bunları ortadan kaldırır.

Cilt Bakımı

Kimyon, dezenfektan ve antifungal özellikleri nedeniyle cildin mantar ve mikrobik enfeksiyonlara karşı korunmasında yardımcı olur. Aynı zamanda kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve sarkan cilt gibi erken yaşlanma belirtilerini azaltır. Cilde olan faydası antioksidan gibi davranan ve serbest radikallerle mücadele eden E vitamininin varlığından kaynaklanır.

Uykusuzluğu Önler

Kimyon aynı zamanda bir uyarıcı baharattır. Kimyon uçucu yağının bazı bileşenleri doğada hipnotiktir ve sakinleştirici etkilere sahiptir, bu da sık sık uykusuzluğa neden olan stres ve endişeyi hafifletmeye yardımcı olur.

Diyabeti Önler

Kimyon , hipoglisemi olasılığını azaltarak diyabetin önlenmesine yardımcı olur. Farmakolojik Araştırmada yayınlanan bir raporda , kimyon tohumlarının diyabetin önlenmesine yardımcı olduğunu kanıtlamak için diyabetik sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışma ortaya konmuştur. Sıçanlara 6 hafta boyunca ağızdan 0.25 kg ila 1 vücut ağırlığı kimyon tohumu verildi ve yakından izlenmeye başlandı. Kimyon tüketimi  kan glikozunda önemli bir azalma ve toplam total hemoglobin ve glikozile hemoglobin artışıyla sonuçlandı.

Kolesterol düşürücü

Kimyonun  yüksek seviyelerde yağların kontrolüne yardımcı olan hipolipidemik özellikleri vardır. Kolesterol seviyenizi düşürmek için yoğurtla karıştırılmış kimyon tozu yiyebilirsiniz.

Anemi Önler

Demir zengini kimyon anemik insanların günlük diyetine besleyici bir katkıda bulunabilir. Yorgunluk, anksiyete, bilişsel bozukluk ve sindirim sorunları gibi anemi belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

Kemik Sağlığı

Kimyondaki kalsiyum kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olur, böylece osteoporozun başlangıcını geciktirir.

Kaynamalar

Kimyonun düzenli olarak kullanılması, kaynama, kızarıklık, sivilce ve diğer aşırı zehirli içeriklerin önlenmesine yardımcı olur.Cuminaldehid, timol ve fosfor gibi bileşenler, toksinlerin vücuttan düzenli olarak çıkarılmasına yardımcı olan iyi detoksifiye edici maddelerdir.

Kanseri Önler

Kimyon, antioksidan, kemopreventif ve anti- kanserojen özelliklerinden dolayı çeşitli kanserleri, özellikle de kolon ve meme kanserini önler. Beslenme ve Kanser Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada , kimyon tohumu ile karışık diyetin farklı dozlarındaki kanser kemo-önleyici potansiyelleri, benzo (a) piren [B (a) P] ile indüklenen öntomerik tümör oluşumuna ve 3-metilkolantrene karşı değerlendirilmiştir. (MCA) ile indüklenen uterus serviks tümörü oluşumu, kimyon tarafından mide tümörü yükünün önemli ölçüde azaldığını gösterdi.

Hemoroid

Kimyonun diyetinize eklenmesi , sindirim ve boşaltım sistemindeki enfeksiyonların iyileşmesine de yardımcı olur ve sindirimi hızlandırır. Bunun nedeni, kimyonda, lifli bir içeriğin doğal bir müshil olarak hareket etmesini sağlayan besinsel lif içeriğinin ve külleme, uyarıcı, antifungal ve antimikrobiyal özelliklerin varlığından kaynaklanmaktadır.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Kimyonda bulunan uçucu yağlar dezenfektan olarak etki ederler ve soğuk algınlığına neden olan viral enfeksiyonlara karşı savaşırlar. Kimyon mukus yapılarını gevşettiğinden dolayı solunum sisteminde öksürük gelişimini bastırır. Ayrıca, demir ve C vitamininin yüksek içeriği bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve enfeksiyonların oluşmasını veya kötüye gitmesini önler. 

Enflamasyonu yatıştırır

Kimyon, anti- inflamatuar ilişkili ağrıyı ve iltihap giderici olarak görev yapar.

Laktasyon artırır

Kimyon, demir bakımından zengindir ve bu nedenle emziren anneler ya da hamile kadınlar için, aynı zamanda adet kanaması geçiren kadınlar için çok iyidir.Ayrıca, kimyonun timol varlığı nedeniyle emziren kadınlarda süt salgılanmasını kolaylaştırdığı ve salgıladığı söylenmektedir .

Ayrıca kimyonda kalsiyum bulunmaktadır. Bu kalsiyum süt için önemli bir bileşendir, kimyon emziren anneler için çok iyidir. Ayrıca, bal ile alındığında kimyon daha yararlıdır.

Bilişsel Bozuklukları azaltır

Demir bakımından zengin olan kimyon beyin de dahil çeşitli organlarda kan dolaşımını artırır bilişsel performansın artmasına neden olur. Ayrıca Alzheimer hastalığı ve demans gibi bilişsel bozukluk riskini azaltmaya da yardımcı olur. Pharmaceutical Biology’de yayınlanan bir çalışma, kimyon özütünün anti stres, antioksidan ve hafıza artırıcı aktivitelerini göstermek için bilimsel kanıtlar sağlamıştır. Ayrıca, kimyonun gıdalarda önemli bir mutfak baharatı olarak kullanılmasının stres ve ilgili hastalıklarla mücadelede önemli bir rol oynadığını belirtmiştir.

Zayıflama

Yapılan bir araştırmaya göre kimyon beslenme ve diyette çok etkilidir. Zayıflamaya yardımcı olur.

İlaç Bağımlılığını azaltır

Kimyonda bulunan bileşikler, ilaç bağımlılık davranışlarını ve yoksunluk belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Hafızayı Güçlendirir

Kimyon sinir sistemini uyarır ve daha keskin bir hafızaya neden olur. Parkinson hastalığının tedavisine de yardımcı olabilir.

Diğer Faydalar

Kimyon ayrıca renal kolik, zayıf hafıza, böcek ısırıkları ve ağrılı sokmaların tedavisinde de faydalıdır.

Kimyon Kullanımı

Ayırt edici lezzet ve kokusu için, kimyon, veya kimyon yağı çeşitli farklı şekillerde kullanılır;

 • Mutfak Kullanımı: Kimyonun tohumu yada tozu özellikle Hint yemeklerinde baharat olarak kullanılmaktadır. Köri, güveç, çorba ve diğer gıda ürünlerinin hazırlanmasında önemli bir bileşen olma özelliğini taşıyor.
 • Kişisel Bakım Ürünü: Kimyon tohumlarından elde edilen kimyon esansiyel yağı, kremler, parfümler ve losyonlar dahil olmak üzere kozmetikte koku olarak kullanılır.
 • Aroma Maddesi: Alkollü içeceklere ve tatlılara lezzet katmak için kullanılır.
 • Tıbbi Kullanımlar: Kimyon tohumları, ishal, kolik, iltihap, bağırsak ve kas spazmları ve gaz gibi sorunların tedavisinde yardımcı olan ilaçlar üretmek için kullanılır.
 • Afrodizyak: Yerli kimyon bal ve karabiber ile karıştırıldığında, afrodizyak olarak çalışır. Bu karışım Araplar arasında yaygın olarak popülerdir.

Kimyonun Yan Etkileri

Aşırı miktarda kimyon tüketimi aşağıdaki gibi ciddi yan etkilere neden olabilir:

 • Hipoglisemi: Kimyon bazı kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürebilir , bu nedenle diyabet hastaları doktoruna danışmadan kimyon tüketmemelidir.  Ayrıca, kan şekeri seviyelerini etkileyebileceğinden ameliyat olacaksanız kullanmayınız.
 • Kan pıhtılaşması: Kimyon kan pıhtılaşma sürecini yavaşlatabilir, bu nedenle, kanama bozukluğu olan kişilerin tüketimi kontrol edilmelidir.
 • Mide ekşimesi ve karaciğer hasarı: Aşırı miktarda kimyon alımı ve aşırı derecede uçucu bir yağ varlığına bağlı olarak mide yanması, böbrek ve karaciğer hasarına neden olabilir.
 • İnfertilite ve düşük: Cumin, testosteron seviyelerini bastırır ve erkeklerde sperm oranını azaltabilir. Ayrıca, hamilelik sırasında, düşük yapma işlemini tetikleyebileceği için kullanmaktan kaçının.

Kimyon diğer bazı küçük yan etkileri şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Geğirme

Kimyon zararları aşırı tüketildiğinde ortaya çıkar. Düzenli ve az miktarda tüketilen kimyon zarar yerine sağlık faydası sağlar.

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir