Kızılcık Suyu Nedir? Kızılcık Suyunun Faydaları

Kızılcık suyu nedir, kızılcık suyunun faydaları, kızılcık suyunun zararları ve yan etkileri, kızılcık kurusu, kızılcık suyu naısl yapılır öğrenin.

Kızılcık suyu, yaşa bağlı oksidatif hasarın önlenmesi, kalp ve diğer kronik hastalıkların azaltılması, ÜSİ ve diğer enfeksiyonların tedavisi gibi birçok şaşırtıcı sağlık faydaları sağlar. Ayrıca sindirimi artırmaya yardımcı olur ve menopoz sonrası sağlığınıza destek olur.

Ayrıca, diş plağının neden olduğu diş eti hastalıklarının yanı sıra, mide rahatsızlıklarının ve diyabetin önlenmesinde de yararlıdır. Doğal olarak elde edilen bitki bileşikleri olan fitoesterler, meyve suyunda bulunur ve geniş bir sağlık problemini engeller.

Kızılcık Suyu Nedir?

Kızılcık suyu , Kuzey Amerika’nın yerli meyveleri olan kızılcıklardan yapılır. Kızılcık suyu besin maddeleri yönünden zengindir. Tıbbi ürünlerde ve gıdalarda kullanılır. Kızılcık, Ericaceae familyasına aittir.

Kızılcık bitkisinin Latince ismi  Vaccinium macrocarpon. Kızılcık, brokoli, ıspanak ve elma gibi diğer sebze ve meyvelere kıyasla daha fazla antioksidan miktarı sağlar. Bir fincan kızılcık suyunda oplam 8983 antioksidan bulunmaktadır.

Meyve özünden  veya  kızılcık konsantresinden yapılan kızılcık suyu, çeşitli soslar  ve kokteyller yapmak içinde kullanılır. Bu kokteyller, yapay tatlandırıcı veya fruktoz ile karıştırılmış yaklaşık %30’u saf kızılcık  suyudur.

Kızılcık suyu, meyve özü yapmak içinde kullanılır. Kurutulmuş kızılcıklar da çok sağlıklıdır ve kahvatılarda gevrek olarak tüketilir. Ayrıca kurutulan kızılcıklar kek ve tatlılara da eklenebilir.

Kızılcık Suyu Besin Değerleri

Kızılcık suyu, antioksidanlar, protein, karbonhidrat, vitaminler, mineraller, C vitamini ve alisilik asit açısından yönünden zengindir. Ayrıca kızılcık suyu kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor ve potasyum içerir. Ayrıca thiamin, riboflavin, niasin, vitamin B6 ve E vitamini (alfa-tokoferol) gibi vitaminler içerir. Kızılcık suyundaki diğer besinler arasında sodyum, çinko, A vitamini, folat ve K vitamini (fillokinon) bulunur.

Kızılcık suyu ile yapılan meyve suyunun kalorisi az olduğu için zayıflama diyetinize kızılcık suyunu ekleyebilirsiniz.

Kızılcık Suyunun Faydaları

Kızılcık suyu uzun zamandır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kızılcık suyunun faydaları aşağıda detaylı şekilde yer almaktadır:

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Rutgers Üniversitesi’nde bir ekip tarafından yapılan çalışmalar , kızılcık suyunun anti-tutunma özelliklerine sahip olan ve bakterilerin mesanenin duvarlarındaki hücrelere bağlanmasını engelleyen proantosiyanidinler içerdiğini göstermiştir. Bu bileşikler bakterilerin daha fazla çoğalmasını engelleyerek idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlar.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Kızılcık suyu, kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve kardiyovasküler sağlığın korunmasında rol oynar. ABD, Wisconsin-Madison Üniversitesi, Hayvan Bilimleri Bölümü’nde yayınlanan bir çalışmada , kızılcıklarda bulunan flavonoidlerin antioksidan özelliklere sahip olduğunu ve ateroskleroz tehdidini azaltabileceğini ileri sürmektedir.

Kanseri Önler

Kızılcık çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen proantosiyanidinler içerir. Çalışmalar  flavonoidler açısından zengin diyetlerin kanser riskini ve kanser mortalitesini azaltmada temel bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Kızılcık suyu, kanser hücrelerinin, özellikle de kolon ve prostat kanseri ile ilişkili olanların büyümesini engelleyen anti-karsinojenik bileşenler içerir.

Kanada Prensi Edward Adası Üniversitesi, Biyoloji Bölümü’nde yürütülen bir başka çalışmaya göre , proantosiyanidinler mikro-tümörlerin kan damarlarında gelişmesini engelleyebilir. Organik kızılcıklardaki kimyasallar ayrıca göğüs kanseri hücrelerinin çoğalmasını da önler .

Enfeksiyonları tedavi eder

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre  , kızılcık suyu, çocuklarda kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan bazı türlerini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Kızılcık suyunun ayrıca vücut üzerinde antimikrobiyal etkileri vardır bu nedenle zararlı bakteriler ile savaşır.

Antitümör Etkileri

Kızılcık suyu düzenli tüketimi akciğer, meme, kolon, prostat ve diğer kanserlerin gelişmesini ve yayılmasını engeller. Kızılcık suyu, şişmeyi azaltır, kan pıhtılarını önler ve tümörleri ortadan kaldırmak için yüksek miktarda salisilik asit salgılar.

Menopoz sonrası sağlığını geliştirir

Kızılcık suyu postmenopozal kadınlarda vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürerek kalp hastalıkları riskini önler. Menopoz sonrası oluşabilecek sorunlar ve ağrıyı kızılcık suyu azaltır veya önler.

Diş çürümelerini önler

Yeni araştırma çalışmalarına göre , kızılcık suyu diş boşluklarını önler. Kızılcıklarda bulunan bir kimyasal bileşik olan proantosiyanidinler, zararlı bakterilerin dişe yapışmasını engeller. Bu bileşenler asit üretimini engeller ve dişlerde plak oluşumunu önleyerek periodontal hastalıklardan korur.

Diğer Faydaları

Kızılcık suyunun faydaları oldukça fazladır, diğer faydalarına bakalım:

Kemikleri ve Dişleri Güçlendirir:  Kızılcık suyu doğal bir kalsiyum kaynağı olmasına rağmen, birçok meyve suyu şirketi ekstra kalsiyum ekler ve kalsiyum osteoporoz riskini azaltır.
Soğuk algınlıkları:  Taze kızılcık suyu enfeksiyonlarla mücadelede etkilidir. Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığını iyileştirir.
Zayıflama: Kızılcık suyu vücudumuzdaki yağ birikintileri üzerinde emülsifiye edici etkiye sahip organik asitler açısından zengindir. Yani ekstra kilo vermek istiyorsanız diyetinize ekleyebilirsiniz.
Böbrek Taşlarını Önler:  Kızılcık suyundaki yüksek miktarda asit bileşeni böbrek taşı oluşumunu önler.
Ciddi C Vitamini Eksikliğini Önler: Bir kişide C vitamini eksikliği, ciddi sonuçlara yol açabilir. Kızılcık suyu , vücudun dokuların sağlıklı işleyişinden sorumlu olan ana bileşeni oluşturan kolajen yapmak için de hayati önem taşıyan yüksek C vitamini seviyeleri sağlar.
Akciğer İltihabı Tedavisi: Bu suyun antienflamatuvar etkilerinin ,  influenza virüsü tarafından akciğerlerde ortaya çıkan iltihaplara karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Kızılcık Suyunun Yan Etkileri

Kızılcık veya kızılcık suyunun aşırı bir şekilde tükettiğinizde fayda yerine zarar verir. Kızılcık suyunun zararlarını öğrenin:

Aspirin alerjisi : Kızılcıklarda aspirinde bulunan önemli miktarlarda salisilik asit içerir. Kan inceltici ihtiyacı olan ve aspirin reçete edilen kişiler çok fazla kızılcık suyu tüketmekten kaçınmalıdır. Aspirin alerjisi varsa, kızılcık alımı da kısıtlanmalıdır.

Varfarin (Coumadin) : Varfarin kan inceltici olarak kullanılan antikoagülan bir ilaçtır  ve vücutta oluşan kan pıhtıları olasılığını azaltır. Bu kan pıhtıları ayrıca bacaklarda, akciğerlerde ve vücudun diğer kısımlarında kardiyovasküler bozukluklar veya pıhtılar gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.Varfarin kullanan kişilerde kanama oranı yüksek olabileceğinden kızılcık alımına dikkat etmeleri gerekir. Bu kişiler için warberry’nin vücuttaki etkililiğini ve güvenliğini etkileyebileceği için aşırı miktarda kızılcık suyu tüketimi önerilmez. Bu gibi durumlarda, ilacın doğru dozunu tüketmek için düzenli olarak kanınızı test etmeniz önerilir.

Böbrek taşları : Kızılcık özleri, önemli bir oksalat ve kalsiyum konsantrasyonu içerir. Bu, belirli insanlarda kalsiyum-oksalat taşları ve ürik asit taşlarının gelişme şansını arttırır. Böbrek taşı olan ya da böbrek taşı riski olan insanlar, kızılcık suyu tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Çalışmalar , meyve suyunun idrardaki oksalat seviyesini% 43’e kadar arttırabileceğine dair kanıtları ortaya çıkarmıştır.

Dikkat: Şekersiz kızılcık suyu hafif ekşi bir tada sahiptir, ancak sağlığa olan faydalarından dolayı tüketilebilir. Ayrıca kızılcık suyu bağışıklık sistemini güçlendirir ve stresi hafifletmeye yardımcı olur. Sivilce gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Kızılcık kuru, taze veya dondurulmuş olarak tüketilebilir.

Kızılcık suyu nedir, kızılcık suyunun faydaları, kızılcık suyunun zararları hakkında bilgi sahibi oldunuz, artık düzenli olarak kızılcık suyu tüketip, sağlığa olan faydalarından yararlanabilirsiniz.

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir