Oolong Çayı Nedir? Oolong Çayı Faydaları

Oolong Çayı nedir, Oolong Çayının faydaları, zararları, yan etkileri, Oolong Çayı zayıflatır mı, kullananlar, içenler, nerede satılır gibi detayları öğren.

Oolong çayı, metabolizmayı hızlandırma, zayıflamaya yardımcı olma, tipi 2 diyabet kontrol, kalp hastalıklarını tedavi etme, kanseri önleme ve beyin, kemik ve diş sağlığını iyileştirme gibi birçok şaşırtıcı faydaya sahiptir. Aynı zamanda, vital antioksidanlar ve sağlam bir cilt sağlarken, inflamatuar bozuklukları ve yüksek kolesterol seviyelerini tedavi etme yeteneğine de sahiptir.

Oolong Çayı Nedir?

Oolong çayı hoş bir aroma ile kokulu ve meyveli bir tada sahiptir. Kafein içeriğine sahip olmasına rağmen rahatlatıcı bir içecektir. Oolong çayının faydaları, siyah çay ve yeşil çayın kombine nitelikleri nedeniyle iki katına çıkar. Yapılan araştırmalara göre, bu çay yaprakları kısmet oksitlendiği için yeşil ve siyah çay arasında bir çay özelliğine sahiptir. Dünyada çok sayıda çay çeşidi vardır ancak oolong çayı en faydalı çaylardan biridir.

Oolong çayının kökeni, bundan 400 yıl öncesine dayanıyor. Çin’de geniş bir kullanıma sahiptir. Yarı yeşil bir renge sahip bir çaydır, ancak belirli süre sonra yaprakları renk değiştirdiği için fermantasyon (kimyasal çözünme) sürecine girer.

Oolong Çay Besin Değerleri

Bu çay antioksidan açısından zengin doğal bir nimettir. Ulusal Besin Veritabanına göre, Oolong çayı, kalsiyum, manganez, bakır, karotin, selenyum, potasyum ve magnezyum gibi hayati vitaminler ve mineraller yönünden zengindir. Ayrıca, niasinamid ve diğer detoksifiye edici alkaloidleri içerir. Oolong çayı kafein, teofilin ve teofromin (kafein benzeri) içerir ve aşırı tüketimde sinir sistemini uyarır. 

Oolong Çayının Faydaları

Oolong Çayının faydalarını öğrenince diyetinize eklemek isteyeceksiniz. İnanılmaz faydalarına göz atalım:

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Oolong çayda bulunan polifenolik bileşik, vücuttaki yağ metabolizmasını kontrol eder ve obezite olma riskini azaltır. 2009 yılında Çin dergisi tarafından yapılan araştırmada 102 kilolu ve obezli insanlar günlük düzenli olarak Oolong çayı içtiler ve kilo vermeye başladılar. Yüzde 22’si 3 kilodan fazla kilo vermiştir. Ayrıca tüm katılımcıların kolesterol ve trigliserit  düzeylerinde kayda değer bir düzelme görülmüştür.

Ayrıca, Uluslararası Obezite ve İlgili Metabolik Bozukluklar Dergisi’nde yayınlanan bir  çalışmada , fareler üzerinde yapılan laboratuar testlerinin, oolong çayının alımının belirli enzimleri aktive ettiğini ve yağ hücrelerinin fonksiyonlarını geliştirdiğini gösterdiğini belirtmiştir. Başka bir çalışmada, yüksek yağlı ve yüksek şekerli bir diyete ek olarak polifenol verilen fareler, genel vücut ağırlığı ve yağ indeksinde düşüş gösterdi. Çalışmalar, kafein içeriğinin, zayıflamak için aktif bir bileşen olduğunu ve bu çayda mevcut olan polifenollerden dolayı kilo kaybının daha da hızlandığını göstermektedir. 

Diyabeti Kontrol Eder

Oolong çayı, tip-2 diyabetik bozuklukların tedavisinde ve hastalığın tedavisi için diğer ek ilaçlara ilave olarak bir bitkisel hamur olarak kullanılır. oolong çayı düzenli hiperglisemik ilaçlarla kombine edildiğinde, kan şekeri seviyelerini daha da dengeler ve ani düşüşleri önler.

Zihinsel Uyarıyı Artırır

Oolong çayın faydaları arasında  zihinsel performans ve uyanıklık geliştirmesi de vardır. Kafein açısından zengin olan oolong çayın düzenli olarak alınması, zihinsel performansın iyileştirilmesine ve gün boyu uyanıklığın korunmasına yardımcı olabilir.

Atopik Dermatit (Egzema) Tedavisi

Her ne kadar bu bilgiler kesin olmasa da, oolong çayının atopik dermatit gibi tahriş ve kronik cilt problemlerini giderdiğine inanılmaktadır. Çay alımı alerjileri yatıştırmaya olur ve vücutta stres seviyelerini azaltır.

Kanseri Önler

Çay içenlerin cilt kanseri olma riski düşüktür.  Dahası, Oolong çayındaki polifenolik bileşik, midede kanserli hücre büyümesi durumunda aktif hale gelir. Bu polifenolik ekstrakt aynı zamanda diğer kanserlerin gelişimine karşı kemopreventif bir araç olarak da işlev görür. Bileşikler, kanserojen hücrelerin aktivasyonunu bastırır, n-nitroso bileşiklerinin oluşumunu önler ve genotoksik ajanları etkili hale gelmeden önce yakalar.

Ayrıca, oolong çayı içmek kadınlarda yumurtalık kanseri gelişme riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, çaydaki güçlü antioksidan polifenollerin insan sağlığı üzerinde potansiyel olarak yararlı bir anti-kanser etkisine sahip olduğunu belirtmektedir.

Cilt bakımı

Bilimsel deneylere göre, egzama teşhisi konan hastalar günlük 3 bardak oolong çayı içerek iyileşebilir. Bu çayın faydaları daha çabuk kendini gösterir. Cilt hastaları bu çayı içince daha çabuk iyileşiyor. JAMA Network dergisinde yayınlanan bir çalışmada , test deneklerinin% 54’ünün, günlük olarak oolong çayı alımından 6 ay sonra cilt koşullarında olumlu sonuçlar gösterdiğini ortaya çıkarmıştır.

Zararlı Serbest Radikalleri Kaldırır

Oolong çayındaki polifenolik bileşik, aynı zamanda, bir antioksidan olarak işlev gördüğü için vücudumuzdaki serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur. Günlük oolong çayı tükettiğinizde bu serbest hareket eden hücrelerin kanser, ateroskleroz , inme, romatoid artrit, nörodejenerasyon ve diyabet dahil olmak üzere sıklıkla vücuda maruz kaldığı potansiyel zarara karşı koruyabilir.

Kemik Sağlığını Geliştirir

Oolong çayının içinde bulunan antioksidanlar dişleri çürümeye karşı korur, kemik yapısını güçlendirir, osteoporozu önler ve insan vücudunun normal, sağlıklı büyümesini destekler.  Yapılan çalışmada, u çayı içmenin, özellikle de kemik mineral yoğunluğu (BMD) üzerindeki uzun vadeli etkilerini analiz etmiştir. 10 yıldan uzun süredir sürekli olarak siyah veya oolong çayı içen insanların bu süre zarfında kemik mineral yoğunluğunu kaybetme ihtimallerinin daha düşük olduğunu göstermişlerdir.

Stresi yönetir

aponya’daki Osaka Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde yapılan ayrıntılı bir çalışmada, oolong çayı verilen deney fareleri, stres seviyelerinde %10 ila %18 oranında belirgin bir iyileşme gösterdi. Oolong çayı içindeki doğal polifenoller, stres-kırıcı olmasının ana nedeni olarak gösterildi. Ayrıca, çay yapraklarında bulunan L-teanin, beyindeki glutamat reseptörlerine L-glutamik asidi bloke eden bir amino asittir. Bu normalde kortikal nöronun heyecanına neden olur, bu da artan bilişsel aktiviteye ve nöral stres yanıtlarına yol açar. Bu amino asit bu bölgelere bağlandığı için, uyarma gerçekleşmez ve stres azalır çünkü zihninizi dinlenmeye devam edebilirsiniz.

Oolong Çayının Yan Etkileri

Tüm bu önemli faydalara rağmen, oolong çayının kafeinin yüksek olmasından dolayı bazı yan etkileri vardır, tabii bu yan etkileri çok aşırı tüketildiğinde ortaya çıkar.

  • Kaygı
  • Baş ağrısı
  • Uykusuzluk
  • İshal
  • Mide ekşimesi
  • Düzensiz kalp atışı
  • Sersemleme

Çok fazla kafein alımı ciddi sorunlara neden olabilir. Diyabet, kalp rahatsızlıkları, anksiyete bozuklukları, irritabl bağırsak sendromu ve yüksek tansiyonlar ortaya çıkabilir. 

Ayrıca, çok fazla oolong çayı içmek, vücudunuzun kalsiyumu seviyesini azaltabilir. Osteoporozu olan hastalar oolong çayı tüketmeden önce mutlaka doktora sormalıdır. Şekersiz oolong çayı düzenli olarak tüketilmelidir. ağlığınızı iyileştirmek için en iyi çay türü olabilir, ayrıca lezzetli ve rahatlatıcı bir terapi. Bununla birlikte, kafeinin güçlü bir kimyasal olduğunun farkında olun ve oolong çayı yanında farklı besinlerde tüketin.

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir