4 0

Salatalık Suyunun Faydaları, Salatalık Suyu Hazırlama

Salatalık suyunun faydaları, salatalık suyu hazırlama, salatalık suyu nasıl hazırlanır, yüze faydaları gibi bilgileri öğrenin.

Salatalık suyu içmek sizlere sağlık faydaları sağlar. Salatalık suyunun faydaları oldukça fazladır ve içtiğinizde çok memnun kalacaksınız. Hem hazırlanması kolay hemde şaşırtıcı sağlık faydalarını öğrenince kendinize geleceksiniz.

Salatalık Suyu Nedir?

Salatalık suyu salatalık dilimlerinden yapılan kolay bir karışımdır ve oldukça basittir. Bir sürahi suya salatalık dilimleri eklenir ve yapılır. Suya karışan salatalığın aktif bileşenleri suya karışır. Ayrıca salatalığın %95’i sudur. Salatalık suyu detoks işlemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Salatalık suyunun faydaları şaşırtıcıdır, salatalık çok çeşitli besin maddeleri içerirken, aynı zamanda ferahlatıcı ve tazeleyici bir lezzete sahiptir. Salatalık suyu içtiğinde vücut yapınızda B ve C vitamini seviyesi artar. Beta-karoten, manganez ve molibden bakımından zengindir. En önemlisi salatalık çeşitli antioksidanlar ve anti-enflamatuar flavonoller içerir. 

Ulusal Besin Veritabanına göre, salatalık vücut üzerinde etkisi olan folik asit ve silis maddeleri içerisinde barındırır.

Salatalık Suyunun Faydaları

Salatalık suyunun faydaları arasında, cilt bakımı, zayıflama, kronik hastalık, kardiyovasküler sağlık ve kemik yoğunluğuna olan faydaları bulunmaktadır.

Hidrasyon

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, su karışımı ile elde edilen içecek ve gıdalar çok çeşitlidir. Salatalık suyu içmek sadece vücudunuzu nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kabızlık ve böbrek taşlarını da önlemeye yardımcı olur.

Salatalık suyunu gün içinde düzenli olarak tüketirseniz, hem sizi nemlendirir hemde besin alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Zayıflama

Salatalık suyunun kalorisi düşüktür ve tok hissi verir. Tok kaldığınız sürece aşırı yemek yemezsiniz ve zayıflamaya başlarsınız. Salatalık suyunu düzenli içtiğiniz taktirde aşırı yeme ve gereksiz atıştırmayı önleyebilirsiniz.

Cilt bakımı

Salatalıklarda cilt sağlığı ve sivilce lekelerine çözüm olan çeşitli antioksidanlar ve vitaminler bulunur. Genç Eczacılar Dergisi’nde yayınlanan 2010 tarihli bir araştırmaya göre, salatalık suyunun serbest radikalleri nötralize edebilen flavonoidler ve tanenler içerdiği bulunmuştur. Salatalık suyu sivilce yaralarını tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda stresi azaltmaya, yaşlılık kırışıklıklarını, ciltte oluşan lekeleri tedavi etkisine sahiptir.

Detoks

Salatalık suyu içtiğinizde sürekli idrar ihtiyacınız olur, böylelikle zararlı toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırmış olursunuz. Bu durum Bu, vücudunuzdaki toksinlerin daha hızlı ortadan kalktığı ve metabolik sisteminizdeki zorlanmayı azalttığını gösterir.

Kas Gücü

Salatalık suyunun eşsiz bileşenlerinden biri silikadır. Bu insan sağlığı ile ilgili olarak nadiren tartışılan bir mineraldir.Bununla birlikte, vücuttaki bağ dokusunun hayati bir parçasıdır. Silika, kas büyümesi ve tonunun artmasına yardımcı olabilir. 

Düşük kan basıncı

Salatalık suyu içmek , genel sağlık için hayati bir elektrolit olan potasyum seviyenizi arttırmanın mükemmel bir yoludur. Potasyum ayrıca, kan basıncını düşürürken, aynı zamanda kardiyovasküler sistemdeki zorlanmayı azaltmak için vazodilatatör görevi görür.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Potasyum açısından zengin olan salatalık suyu ateroskleroz, kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalığı riskinizi azaltır.

Kemik yoğunluğu

Salatalık suyunda çok fazla mineral bulunmamasına rağmen, diğer elementler olan silika ve manganez içerir. Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Ravin Jugdaosingh tarafından yapılan araştırmaya göre, silikon açısından zengin olan salatalık gibi yiyecekler, kemikleringüçlenmesine ve yaşlandıkça osteoporoz riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Salatalık Suyunun Faydaları
Salatalık Suyunun Faydaları

Prostat kanseri

Salatalık, vücutta güçlü bir antioksidan görevi gören, cucurbitacin adı verilen eşsiz bir bileşik içerir. Güncel bir ilaç dergisi tarafından  yayınlanan bir araştırmaya göre, salatalık ve çileklerde bulunan bir anti-enflamatuar bileşik olan fısetin prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini ortaya çıkardı.

Bu yüzden salatalık suyunun faydaları hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Basitçe yapabileceğiniz salatalık suyu sayesinde vücut sağlığınız korunacak ve hastalıklara karşı daha güçlü olacaksınız.

Salatalık Suyu Hazırlama

Salatalık suyu hazırlama işlemi oldukça kolay bir iştir. Salatalık suyu karın şişliğini indirir ve hafiflik hissi verir. Ayrıca kanı temizleyerek yağları eritir.

Malzemeler:

  • 1 adet soyulmuş salatalık dilimleri
  • 1 lire su
  • 2 limonun suyu
  • 2 tatlı kaşığı zencefil (dilerseniz ekleyebilirsiniz.)

Nasıl Yapılır?

Salatalık suyu hazırlamada aslında limona ihtiyaç yoktur, ancak yağ yakıcı özelliğinden dolayı limonu da malzemelere ekledik. Limon olmadan da tüketebilirsiniz. Zencefil ise metabolizmayı hızlandırması için eklenmiştir. Öncelikle tüm malzemeleri doğrayıcı yardımıyla karıştırın. Daha sonra hazırladığınız karışımı suyu içine karıştırın ve aç karnına yani yemeklerden önce düzenli olarak 1 bardak her gün tüketin.

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir