Sivilce Lekelerine Çözüm Olan Etkili Yollar

Sivilce lekelerine çözüm için ev ilaçları, krem önerileri, çözüm için limon, sivilce lekelerine çözüm için maske gibi detayları öğrenin ve sivilce yara izlerini hızla iyileştirin.

Sivilce lekelerine çözüm için akne izleri için ev ilaçları sandal ağacı , buz, domates , salatalık , yumurta , zerdeçal , aloe vera , elma sirkesi , limon suyu, bal , su, lavanta yağı , çemen ve çeşitli organik ürünlerini kullanabilirsiniz.

Sivilce izleri herkesi rahatsız eden özellikle ergenlik yıllarında çıkan izlerdir. Sivilce izleri bazen yaralar şeklinde dönüşebilir. Hafif yara izi izleri kendi başlarına iyileşir, derin yaralar ise tüm yaşam boyunca kalabilir. Bu doğal ev ilaçları, ciddi enfeksiyon vakalarında ya da sivilce izlerinde etkilidir.

Sivilce Lekelerine Çözüm Olan Doğal Yollar

Sivilce lekelerine çözüm olarak yaygın olarak kullanılan ev ilaçları şunlardır:

Domates dilimleri

Sivilce lekelerinin üzerine domates dilimlerinin sürülmesi etkilidir. Domates dilimlerinin etkili olmasının nedeni domatesin A vitamini ve karoten içermesinden dolayıdır. Domates dilimleri hasarlı dokuları iyileştirebilen ve hücrelerin sağlıklı yeniden büyümesini sağlayan antioksidan bileşikleri de sağlar.

Salatalık suyu

Salatalık suyu cildin dokusunun yenileyen ideal bir ev ilacıdır.  Salatalık iltihabı azaltır, cildi rahatlatır ve sivilce kaynaklı yara izlerini iyileştirir.

Sandal Ağacı Macunu

Sandal ağacı macunu karışımı hazırlayın ve bir gece yüzünüze uygulayın ve ertesi sabah yıkayın. Yaralarda belirgin bir iyileşme olana kadar bu işlemi tekrarlayın. Sandal ağacının cilt bakımındaki yararlılığı çok iyi bilinir. Yıllardır Hindistanlı kadınlar sandal ağacını makyaj malzemesinin parçası olarak kullanmıştır. Bugün bile sandal ağacı ile yapılan çok sayıda sabunlar bulunmaktadır.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, sivilce problemlerini iyileştirmek için en popüler ilaçlardan biridir. Bu seyreltilmiş yağ, sivilceden etkilenen noktalara uygulanır. Bu yağın, bakteriyel sorunu ortadan kaldıran ve bakterileri kalıcı olarak öldüren Terpinen-4-ol’dan oluştuğuna dair güçlü bir inanç vardır. Propionibacterium ve cildiniz üzerinde bulunan ve hızla akneye dönüşen diğer tehlikeli bakteriler olarak adlandırılan akne bakterisini etkisiz hale getirir.

Sivilce Lekelerine Çözüm Olan Etkili Yollar
Sivilce Lekelerine Çözüm Olan Etkili Yollar

Yumurta beyazı

Yumurtanın beyazını elde etmek kolaydır ve  sivilce yara izi tedavisinde etkilidir.  Pamuklu bir top kullanarak yaralara yumurta aklarını uygulayın ve en iyi etkiyi elde etmek için düzenli olarak kullanın. Yumurtalar çok miktarda protein içerir bundan dolayı yumurta aklarını yüzünüze uygulayıp, doğrudan cildinize uygulayarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Proteinler hücresel doku ve kasın yapı taşlarıdır, bu yüzden yüzünüze doğrudan uygulayıp  sivilce iyileşme hızınızı artırabilir. 

Elma Sirkesi

Elma sirkesi yara izlerini ve akne izlerini temizlemeye yardımcı olan iyi bir doğal yoldur. Sirke hücrelerin iyileşmesini ve rejenerasyonunu hızlandıran bölgelere kan akışını da uyaran güçlü bir büzücüdür.

Otlar

Zerdeçal, aloe vera ve adaçayı gibi otlar da sivilce izlerinin tedavisinde etkilidir.Zerdeçal, binlerce yıldır güzellik ürünü olarak kullanılmakta zerdeçal macunu cilde uygulandığında zerdeçalın akne izlerinin tedavisinde etkili olmaktadır. Adaçayı ve aloe vera, sivilce izlerinin iyileşmesine yardımcı olan  iyileştirici maddelerdir.

Adaçayını sıcak suya ekleyin, soğumasını bekleyin ve ardından cilde uygulayın. Aloe vera doğrudan cilde uygulanabilir.  

Zeytin yağı

Zeytin yağı sadece yemeklerde iştah açıcı olarak kullanılmaz aynı zamanda sivilce izlerini de ortadan kaldırabilir. Zeytinyağını hafifçe masaj yaparak sivilce ve yara olan bölgeye sürün. Bu masaj  cildi yeniden pürüzsüz hale getirecek ve yara izlerini azaltacaktır. Zeytinyağı, doğal antioksidanlarla doludur, bu nedenle çeşitli sağlık faydaları tüm dünya tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Sivilce izlerinin ve yaralarının temizlenmesinde en etkili doğal ev ilaçlarından biridir.

Bal

Bal doğal bir nemlendirici olduğu için, sivilce izlerinin tedavisinde etkilidir. Balı hem yeme hemde maske olarak kullanmak sivilce üzerinde etkili bir yoldur.

Su

Su, sivilce izlerini tedavi etmek için kullanılan en doğal yöntemdir. Bol bol su içerek vücudun toksinleri dışarı atmasına yardımcı olabilirsiniz. Su ayrıca ölü cilt hücrelerinin temizlenmesine ve sağlıklı cildin oluşumuna yardımcı olur. Özellikle sabah  ılık su içmek toksinleri temizlemeye yardımcı olur. 

Nane Suyu

Nane suyunun düzenli olarak yüzünüze uygulayabilirsiniz, çünkü anti-enflamasyon ile bağlantılı olduğu için nane suyu çok doğal ve besin açısından zengindir.

Çilek Yaprakları

Çilekleri yedikten sonra yaprakları atmayınız, çünkü bu yapraklar yüzdeki sivilceleri tedavi etmede yardımcı olur.

Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağı sivilce lekelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca bu yağ kırışıklıkları azaltan ve cildi gençleştiren güçlü bir yaşlanma karşıtı maddedir. Kuşburnu çekirdeği kozmetik ürünlerinde kullanılan nemli bir bileşendir ve genellikle sivilce yara izi, yüz yara izi, güneş hasarı ve erken yaşlanmayı tedavi etmek için kullanılır. En iyi sonucu almak için günde iki kez cildinize bu yağ ile masaj yapınız.

Lavanta yağı

Lavanta yağı uyguladığınızda birçok rejeneratif özellikler sunar. Cildinizi canlandırmak ve sivilce izlerini ortadan kaldırmak için iyi bir seçenektir.

Çemen otu

Sivilce izlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Çemen tohumlarını suda kaynatın ve yara izlerine uygulamadan önce soğumaya bırakın. Daha sonra bunu yüzünüze uygulayın.

Diğer Seçenekler

Yukarıda belirtilen yaygın ev ilaçlarının dışında birde şöyle alternatifler vardır:

Makyaj ve Kremler

Akne izlerinin görünümünü azaltmak isteyen kadınlar için, hafif bir makyaj yapmaya özen gösterin. Yara izlerini kapatmak doğaldır, ancak sivilce izlerini kapatmak için  sert bir makyajla veya daha fazla kimyasalla yaparsanız, sorunu daha da kötüleştirebilirsiniz. 

E vitamini

Bu önemli vitamin , sivilcelere karşı koymada yardımcı olur, çünkü cilt hastalıklarıyla ilişkili serbest radikalleri ortadan kaldıran doğal bir antioksidandır.

Diş macunu

Diş macununu sivilce izleri veya yara izlerine düzenli kullanırsanız, sivilce izlerinde iyileşme görebilirsiniz.

Buz

Yüze buz uygulamak, gözenekleri sıkılaştırmaya ve akneye neden olan sebumun salgılanmasını azaltmaya yardımcı olur. Buz, aynı zamanda, izleri ve yara izleri etrafındaki gözenekleri sıkılaştırmak için doğal bir yoldur. Sivilce tarafından etkilenen gözeneklerin boyutunu azaltarak, daha az belirgin hale getirir.

Diyet Çözümleri

Etkilenen akne izleri alanlarına doğal veya bitkisel ürünler uygulamak yararlı olabilir,ancak tek çözüm bu değildir. Diyetinize dikkat ederek çeşitli vitamin ve mineralleri diyetinize ekleyiniz. Özellikle A vitamini cilt sağlığını artırma konusunda etkilidir. Günlük diyetinize elma gibi meyveleri ve sebzeleri de eklerseniz, sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Dikkat: Ev ilaçları sadece hafif akne izleri için tavsiye edilir ve ikincil bir enfeksiyon veya derin yaralar varsa, alternatif bir tedavi rejimine başlamadan önce mutlaka cilt doktoruna gidiniz. Ev ilaçları etkilidir bunu yanında besleyici bir diyet akne izlerini iyileştirmek için iyi bir yol olabilir.

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir